5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü dünya çapında değişik etkinliklerle kutlanıyor. İlk olarak Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında gündeme gelmiştir. İsveç’te toplamda 133 ülkenin katılmasıyla bir araya gelinmiş, oy birliği ile 5 Haziran gününün ‘’Dünya Çevre Günü’’ olması kabul edilmiştir. Geleceğe yönelik güzel hedefler konmuş, bugünün küresel anlamda değer kazanması amaçlanmıştır. Bugünlere batığımızda, bugünü kutlayan ülke sayısına ve verilen öneme baktığımızda amaca ulaşıldığını görebiliyoruz.

 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR?

5 Haziran tarihinin Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmesinden bugüne kadar çevre sorunlarına halkın dikkatini çekmek, halkın katılımını sağlamak ve bugüne karşı ilgiyi arttırmak amacıyla dünya üzerinde çeşitli etkinliklerle kutlanılıyor. Üstelik yüzden fazla ülke katılım sağlıyor. Bugün doğaya karşı verilen değerin gösterilmesi için bir aracı olan 5 Haziran günü aslında önemli bir duyarlılık günüdür. Birleşmiş Milletler özellikle bugüne dikkat çekmek için bugün düzenlenen faaliyetlere önem ve destek vermiştir. Temiz bir doğa ortamının insanın sağlığında ne derece önemli olduğu konusunda da ‘’İnsanları doğaya bağlama’’ temasını kullanmıştır.  Kutlayan ülkeler de bugüne titizlikle yaklaşıyor. Birlikte yapılacak çalışmalar düzenleniyor, hem çevreye duyarlılık ses getirmiş oluyor, hem de insanlar eğleniyor, gülüyor ve çevreye yararları dokunduğu için kendilerini değerli ve önemli hissediyor.

Çevre Günü, yıllar geçtikçe halka ulaşmış ve küresel bir gün haline gelmiştir. Bu sayede çevreye katkıda bulunmak isteyen kişiler de bugün aracılığıyla çevreye katkıda bulunmuş hatta organizasyonlar düzenlenerek bir arada çevre için güzellikler yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 5 Haziran Dünya Çevre Günü için yorumda bulun

    5 Haziran Dünya Çevre Günü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü için ilk yorumu yapabilirsin.