Annelere Özel Doğru Diyet Listeleri

Doğurma eylemini gerçekleştirmiş veya gerçekleştirme düzeyinde bulunan kişilere verilen isimdir. Anne kavramına toplumda çokça sıfat atfedilmiş anlamlar yüklenmiştir. Anne olacak kişi bir dizi hormonal ve fiziksel değişimle karşı karşıya kalmış kişidir. Bu hormonal değişim sürecinde toplumsal bakış oldukça önemlidir. Anne olacak kişi fiziksel değişimlere diyetle cevap vermeyi tercih etmektedir.

Diyet

Toplumsal olarak az yemek olarak nitelendirilen diyet kavramı dengeli ve vücudun ihtiyacı doğrultusunda beslenmeyi ifade etmektedir. Diyet vücudu düzene sokan bir uygulamadır. Tuz tüketimi fazla olan hipertansif bir kişiye tuzdan zayıf beslenme önerilmesi, fazla kiloya sahip bireye yağdan fakir metabolizmayı hızlandırıcı diyet, düşük kiloya sahip bireylere dengeli bir diyet önerilmesi, diyabet hastası olan bir bireye şekerden fakir diyet önerilmesi, ödeme sahip breye yeşil sebzelerin ağırlıkta olduğu bir diyetin önerilmesi bu kapsamda incelenmektedir.

Doğru diyet

Toplumsal yanılgının aksine ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenen beslenme programıdır. Toplum genel olarak diyet kavramına az yemek olarak bakmaktadır. Hipotansif bri bireye yüksek sodyum klorürlü diyet aksi bir örnek teşkil etmektedir.

Annelere Özel Doğru Diyetler

Annelik birçok fiziksel ve hormonal değişimin olduğu bir süreci kapsamaktadır. Anne karnında bulunan bebeğin düzgün gelişimi açısından ihtiyaç doğrultusunda protein, yağ ve karbonhidrat dengesini koruyarak beslenme programları hazırlanmalıdır. Bebeğin kemik sağlığının ve sinir sistemin temel olarak oluştuğu bu evrede eksik beslenme çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Ciddi anormalilere yol açan temel sebepler bir besin türünün fazla alımı ve eksik beslenmedir. Uygun hazırlanmayan diyet listeleriyle oldukça hassas olan ilk gelişim evresindeki bebek bu durumdan oldukça fazla etkilenmektedir.

Özellikle merkezi sinir sistemi kalıcı şekilde hasar almaktadır. Öğün atlanmamalı ve öğünlerde süt ve süt ürünleri mutlaka bulunmalıdır. Yemeğe hafif bir çorba ile başlanmalıdır. Şekerli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Gazlı içecekler tüketmek yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz. Kabızlık önleyici posalı yiyecekler tercih edilmelidir. Oldukça özel olarak nitelendirilen bu zamanda besinler düzgün ve doğru zamanda tüketilmelidir. Bir diyetisyenin tahliller doğrultusunda sunacağı liste oldukça önemlidir. Düzgün bir beslenme programı yapıldıktan sonra bu program mutlaka düzenli egzersiz ile pekiştirilmelidir.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Annelere Özel Doğru Diyet Listeleri için yorumda bulun

    Annelere Özel Doğru Diyet Listeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Annelere Özel Doğru Diyet Listeleri için ilk yorumu yapabilirsin.