Antalya Dışına Gitmek İçin Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Corona virüsü salgınına yönelik tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle şehirler arası yolculuk kısıtlandı. Otobüs veya uçakla seyahat etmek isteyen vatandaşların seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Bu belgenin onaylanması için de bazı şartlar var. Peki şehirler arası seyahat belgesi nasıl alınır?

Koronavirüs nedeniyle şehirlerarası yolculuğun izne bağlanmasıyla ilgili Antalya Valisi Münir Karaloğlu imzasıyla detaylar paylaşıldı. Şehirlerarası yolculuk yapacak olanların izin alması gerekiyor. Şehiriçi servisler de yasaklandı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden ve detayları en çok merak edilen konulardan biri olan şehirlerarası yolculukla ilgili getirilen yasakların detaylarıyla ilgili alınan kararın detayları, Antalya Valisi Münir Karaloğlu imzasıyla paylaşıldı. Seyahat izin belgesiyle ilgili çok sayıda soru aldıklarını belirten Vali Karaloğlu, sosyal medya hesaplarından da kendi imzasını taşıyan kararları detaylarıyla paylaşarak, tüm soruların cevabının burada olduğunu kaydetti.

Kimler İzin Belgesi Alabilecek?

28 Mart 2020 tarihinde saat 17.00’den itibaren Antalya’dan diğer illere yapılacak otobüs ve ticari minibüslerin seferleri ancak valilik izni ile yapılabilecek. Tüm vatandaşların halihazırda bulundukları şehirde kalmalarının esas olduğuna dikkat çekilerek, seyahat izni verilecekler şöyle sıralandı; Tedavi amacıyla doktor kararıyla başka bir ile sevki yapılanlar. Birinci derecede yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar. Son 15 gün içerisinde Antalya iline gelmiş, burada kalacak yeri olmayan kişiler. Görev yeri Antalya dışında olup görev yerine gidecek kamu görevlileri. Bu kişiler kaymakamlıklarda, Antalya Otogarı ve Antalya Havalimanı içerisinde kurulan Seyahat İzin Kurulundan alacakları belge ile seyahat edebilecek.

Her Kişi İçin Ayrı Form

İller arası seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, kaymakamlıklarda, Antalya Otogarı ve Antalya Havalimanında oluşturulan Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini de içerecek şekilde her kişi için ‘Şehirlerarası Seyahat İzin Belgesi’ düzenlenecek. Başvuru ve izin belgesi talebi için dilekçe kullanılacak. Belirlenen form dışında herhangi bir formatta belge düzenlenmeyecek.

Kurullar Otogarlarda Görev Yapacak

Başvurular aynı gün içinde, mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacak. Seyahat İzin Kurulu Vali/Kaymakam/Havalimanı Mülki İdare Amirinin belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilcisi, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak. Kurullar otogar bulunan ilçelerde otogarda tahsis edilen uygun bir yerde, bulunmayan ilçelerde kaymakamlıklarda görev yapacak. Seyahat İzin Kurulu her gün 08.30 – 17.30 saatleri arasında görev yapacak.

Yolcular Sağlık Kontrolünden Geçecek 

Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs/minibüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek. Seyahat etmesine izin verilen yolcuların ve araçta görevli personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak. Yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra seyahate başlamalarına izin verilecek.

Yolcuların Tüm Bilgileri Alınacak

Seyahat İzin Kurulunca, yolculuk yapacak vatandaşların listesi, irtibat telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirten yolcu listeleri, gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek. Diğer il valiliklerince gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı kontrol edilecek.

Şehiriçi Servisler Yasaklandı

Yolculuğuna izin verilen araçlar seyahat güzergahlarında ancak il/ilçe otogarlarında duracak ve durdukları illerin valiliklerinçe seyahat etmesine izin verilen yolcuları, kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabilecekler. Süreç boyunca firmaların şehir içi servis hizmetleri yapması yasaklandı. Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile koordine yapılarak, seyahat izin belgesi olmadan yapılan yolculukların önlenmesi için yol kontrol noktalarında gerekli tedbirleri planlayacak. Seyahat güzergahlarında mola verilen yerler, yetkililerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacak.

Kaynak: DHA

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antalya Dışına Gitmek İçin Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? için yorumda bulun

    Antalya Dışına Gitmek İçin Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya Dışına Gitmek İçin Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.