Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları

Badminton raket ve tüylü topla oynanan tenise benzer bir oyundur. Bu oyunda topun filenin üzerinden rakip alana atılması ve karşı takım oyuncularının topu karşılamasını engellemek ve geri dönmemesini sağlamak öncelikli amaçtır. Badminton sporuyla ilgilenen sporcular ve kişilerin performanslarını sürekli iyi sergileyebilmeleri için çok çalışması gerekmektedir. Ancak çok çalışmanın yanında da beslenme alışkanlığı düzenli olmalı ve bu spora uygun diyet programları hazırlanmalıdır. Birçok sporda olduğu gibi bu sporda da çalışmanın yanında beslenme düzeni çok büyük önem arz etmektedir.

Beslenme Alışkanlığı ve Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir spora başlarken belirli bir program hazırlamak ve vücudun durumunu iyi bilerek alkol ile sigaradan uzak durmak gerekmektedir. Aynı zamanda birçok diyetteki gibi şeker alışkanlığından vazgeçmek çok büyük önem taşımaktadır. Yiyecek ve içeceklerin glisemik endeksinin düşük olmasına dikkat edilmeli ve kaliteli karbonhidrat alımlarıyla vücut desteklenmelidir.

En İyi Diyet Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Sporcular ve badminton sporu ile uğraşmak isteyen kişilerin öncelikle vücuttaki kolesterol miktarını kontrol altında tutması gerekmektedir. Bunun en kolay yolu ise bol bol sebze tüketmektir. Sebze yemeklerini tüketmek bir süre sonra sıkıcı olmaya başladıysa da kişinin bunun bir görev olduğunu düşünerek hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca soda tercihleri sadeden yana olmalı ve diğer gazlı içecekleri tüketmemekte yarar vardır. Sebzenin yanında gün içerisinde meyve tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Lif içeren meyvelerin suyunu tüketmek yerine meyveyi doğrudan tüketmek en doğrusudur. Demir, mineral, aminoasit ve vitaminlerin yanı sıra kırmızı et, tavuk ve balık eti protein almada en önemli besinlerdir.

Bu besinlerin vücut ihtiyacını karşılamada yetersiz olduğu gözlendiğinde keten tohumu, avokado, somon gibi besinler de listeye eklenmelidir. Maçlardan önce enerjiyi arttırmak için karbonhidrat tüketilmelidir. Fakat mideye sindirim için gereken zamanı tanımak gerekmektedir. Bu yüzden aşırı yemek tüketiminden kaçınılmalıdır. Diyet programının yanı sıra uyku ve dinlenme de bu spor üzerinde çok büyük önem taşımaktadır. Sporcunun uyku düzenini oturtması ve vücuduna çok yüklenme yapmaması da performansı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları için yorumda bulun

    Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Badminton Oynayanlar İçin Diyet Programları için ilk yorumu yapabilirsin.