Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi hücreler, organlar, protein ve bakterilerden oluşmaktadır. Vücutta bulunan bu bileşenler enfeksiyon ve yabancı patojenlere karşı savaşmakla görevlidir. Bu nedenle özellikle insan vücudunda bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusu, özellikle son günlerde sık sık merak edilen konular arasında yer alıyor. Dünya genelinde yaşanılan salgın nedeni ile kişiler vücudunu bu virüse karşı korumak, bunun için de bağışıklıklarını güçlü tutmak istemektedirler. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin pek çok yolu bulunmaktadır;

 • Sigara Kullanmamak
 • Spor Yapmak
 • Hijyen Kurallarına Dikkat Etmek
 • Stresten Uzak Durmak
 • Kilo Kontrolü Sağlamak
 • Uyku Düzenine Dikkat Etmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli etkenlerden biriside beslenmedir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için beslenmeye mutlaka dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelik olarak su tüketimine dikkat edilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan yetişkin bir bireyin, günlük ortalama 2,5-3 litre su tüketmesi gerekmektedir.

 • Sebze ve Meyveler: İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde sebze ve meyveler bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında ilk sırada yer almaktadır. Özellikle C Vitamini açısından zengin olan portakal, greyfurt, çilek, maydanoz gibi besinleri sık sık tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra A Vitamini ve beta karoten içeren pırasa, domates, ıspanak, havuç, bal kabağı ve E Vitamini içeren ceviz, badem, fındık gibi besinleri düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Yoğurt ve Kefir: Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar ile meşhur bir hale gelen kefir, pek çok faydasının yanı sıra bağışıklık güçlendirmede de oldukça etkilidir. Yoğurt ve kefir ikilisi bağırsak florasını geliştirir ve antioksidan etki gösterir.
 • Yeşil Çay: Hemen hemen her derde deva olarak bilinen yeşil çay, bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kan şekerini dengelemektedir. Yeşil çayın idrar söktürücü etkisi de olduğundan dolayı, özellikle böbrek hastalarının doktoruna danışarak tüketmesi tavsiye edilir.
 • Sarımsak: Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden birisi olan sarımsak, içerdiği allicin sayesinde bağışıklık sistemini desteklemektedir. Eski dönemlerde pek çok hastalığın tedavisi için kullanılan sarımsak günümüzde de aynı işlevi sürdürmektedir.
 • Keten Tohumu: Bitkisel Omega 3 kaynağı olarak bilinen keten tohumu güçlü antioksidan kaynaklarından birisidir. Özellikle solunum yolu sıkıntısı çeken kişilere keten tohumu yağı sıklıkla tavsiye edilmektedir.
 • Balık: Omega 3 açısından zengin olan balık, haftada en az 2 kez tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Protein açısından da oldukça zengin olan balık türleri, sebzeler ile beraber tüketildiğinde bağışıklık sistemine oldukça faydalı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? için yorumda bulun

  Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? için ilk yorumu yapabilirsin.