Beyzbol Oynayanlar İçin Diyet Programları

Gün geçtikçe ülkemizde daha çok ilgi görmeye başlayan beyzbol, kriket sporlarının en sevilenleri arasında yerini almakta. Özellikle el, kol, bacak, sırt kaslarının aktif olarak çalıştığı bu spor dalında beslenme oldukça önemli. Beyzbol oynayan bir kişinin bir saatte yaktığı kalori miktarının 455 kalori olduğu biliniyor. Peki, beyzbol oynayanlar nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Gün İçinde Alınan Kalori Miktarı Tespit Edilmeli

Ortalama genç yetişkin bir erkek (19-30 yaş aralığında) gün içerisinde 2400, genç yetişkin bir kadın ise ortalama 2000 kalori almaktadır. Bu değer aralıkları gün içerisindeki harekete, sıvı tüketimine, metabolizma hızına ya da farklı değişkenlere göre değişim gösterebilir. Eğer beyzbol sporunu yaparak kilo verme gibi bir hedefiniz varsa öncelikle aldığınız ortalama kalori miktarını gözden geçirmelisiniz.

Beyzbol Oynamak İçin Planladığınız Süre Çok Önemli

Örneğin ortalama bir beyzbol maçının süresi 2-4 saat arasında olabilir. Bu durumda yapacağınız antrenman, oyun içinde aktif kalacağınız süreye de önem vermelisiniz. Bu sizin yakacağınız kalori miktarını büyük oranda etkileyecektir.

Kendiniz İçin Bir Beslenme Düzeni Oluşturun!

Kendiniz için oluşturacağınız bir diyet ve bunu takip eden düzenli bir program ile hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün. İşte bunun için size bazı ipuçları…

Beyzbol oynarken terleme yolu ile oldukça fazla su ve mineral kaybedeceğinizden ötürü su alımınızı kontrol altında tutmalı, en az üç litre su tüketiminizi takip ederek metabolizmanızı susuz bırakmamalısınız. Sade maden suyu ise kaybettiğiniz minerallerin alımında fayda sağlayacaktır.

Beyzbol oldukça aktif bir spor olduğundan ve kas gücüne dayalı hareketler içerdiğinden protein ağırlıklı beslenme oldukça işinize yarayacaktır. Öğle ve akşam yemeklerinde haşlanmış tavukgöğsü, ızgara et, ızgara köfte, somon balığı, yumurta, yoğurt ve protein içerikli tahıllar hem kaslarınız için faydalı hem de ihtiyacınız olan enerji için uygun seçenekler olabilir. Öğle ve akşam yemeği menünüzde 200-300 gramlık porsiyonlar halinde tüketeceğiniz kırmızı ve beyaz et vücudunuzda depolanmış yağ yakımını destekler. Sabah kahvaltılarında ise protein içeriği yüksek yulaf lapalarını tercih edebilirsiniz.

Lifli beslenmeyi ihmal etmeyin. Meyve ve sebzelerden alacağınız vitamin, mineral ve lifin önemini ihmal etmeyin. Düzenli bağırsak hareketlerine katkısı olan bu yiyecek grupları sizi beyzbol oynarken hedeflediğiniz kiloya ulaştırmak için büyük yardım sağlarlar.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beyzbol Oynayanlar İçin Diyet Programları için yorumda bulun

    Beyzbol Oynayanlar İçin Diyet Programları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beyzbol Oynayanlar İçin Diyet Programları için ilk yorumu yapabilirsin.