Çiriş Otunun Faydaları

Çiriş otunu beyaz çiçekleri ile kolayca ayırt edebilirsiniz. Çiçeksi kısmı tüketilen çiriş otu insan vücudu için faydalı olan şifalı bitkilerden birisidir. Tüketim için kullanılan çiçeksiz kısmı pırasaya çok benzediği için halk arasında yaban pırasası olarak anılır. Farklı yörelerde kirkiş otu, kirgiç ya da güllük olarak da bilinir. Çiriş otu; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi, Ege ve Akdeniz’de yetiştirilir. Birçok hava koşuluna karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Çiriş otu nisan-mayıs arası tezgâhlardaki yerini alır.
Çiriş otunun bilinen faydaları şunlardır:
C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu hastalıklardan korur.
Adet düzensizliklerinin azalmasına, regl döneminin düzenli bir şekilde devam etmesine destek olur. Vajinal akıntı sorununun azalmasına ve zamanla bitmesine destek verir.
İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
İçindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıp saç köklerinin daha güçlü olmasını destekler.
Saçkıran gibi daha ciddi saç sorunlarını iyileştirir.
Basur rahatsızlığının tedavi eder.
Emziren kadınların sütlerinin artmasına destek olur.
Çiriş otu nasıl tüketilir?
Çiriş otunu aldıktan kavurmasını yapabilirsiniz. Farklı malzemeler ile zenginleştirip otlu böreklerin içine katabilirsiniz. Kiriş otunun yapraklarını kaynar su içinde demleyip çay gibi de tüketebilirsiniz. Saç sağlığınız için kiriş otunu bol suda bekletip su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Yıkma sonrası saçlarınızı durulamayı unutmayın. Son olarak eğer egzama ya da sivilce tedavisi için harici olarak değerlendirecekseniz yine çiriş otunu demleyip çıkan suyu temiz bir bezle egzamalı bölgeye sürmelisiniz.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çiriş Otunun Faydaları için yorumda bulun

    Çiriş Otunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çiriş Otunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.