Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu, tarih boyunca tıbbın en gözde şifalı bitkisi olmuştur. Pek çok sağlık sorununu ortadan kaldıran çörek otu için ölümden başka her şeye şifa olan bitki denilmiştir. Üzerinde en çok araştırma yapılan şifalı bitkilerden birisi olan çörek otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kleopatra tarafından güzellik iksiri yapımında kullanılan çörek otu aynı zamanda karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Çörek otunun iyi geldiği sağlık sorunları arasında, diyabet, kolesterol, sedef ve egzama, alerjiler, Alzheimer, sindirim sorunları yer alır. Çörek otunun tohumunun ve yağının vücuda neden bu kadar yararlı olduğunun anahtarı üç ana doğal kimyasaldan kaynaklanır. Bunlar; timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol’dür. Çörek otunun tohumunda yağlar, karbonhidrat bulunur. Çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de çörek otunda bol miktarda yer alır.

Çörek Otunun Faydaları Şunlardır:
Alerjik rinit tedavisinde çok etkilidir. Alerjik semptomların giderilmesinde etkilidir.
Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, β-karoten ve biyotin ile birlikte ağız yoluyla alındığı zaman alerjik semptomları azaltır.
Bilimsel araştırmalar çörek otunun Alzheimer tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır.
Çörek otu bellek, dikkat ve konsantrasyonu arttırır.
Ağız yoluyla çörek otunun alınması, akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve astımlı hastalarda hışıltılı solunum sorununu ortadan kaldırır. Bronşite iyi geldiği gibi
İfrazatı boşaltıp solunum borusunu genişletir.
Günde iki kez alınan ezilmiş 1 gr çörek otu yüksek kolesterolü olan kişilerde kötü kolesterolü azaltır.
Çörek otunu 12 hafta günde 1-2 gr kullanman kişilerin kan basıncı düzene girer.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Otomatik taslak - A glass of orange juice - Fennel flower Çörek Otunun Faydaları için yorumda bulun

    Çörek Otunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çörek Otunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.