Corona (COVID-19) virüsün İlacı Bulundu

Korona virüs tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, uzmanlar, Corona virüs tedavisinde daha önce başka bir hastalık tedavisinde kullanılan bir ilacın etkinliğini gösterdiler. Bu uzmanlar Fransız ve Fransa’da sıtma ilacı olarak kullandıkları ilacı şimdi de Corona virüs için kullanıyorlar.

Sıtma İlacı Olarak Kullanılan Klorokin ilacı Çok Etkili

Covid- 19 olarak bilinen Korona virüse karşı çalışma yapan Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü araştırmacılarından biri olan Prof. Dr. D. Raoult konu ile ilgili olarak Twitter platformu üzerinden açıklama yaparak Fransa sağlık bakanına da yardımları için teşekkür etti. Klorokin ilacının etkisi nasıl ortaya çıkarıldı? İlaç 24 korona virüs hastası üzerinde denendi ve 18 hastanın bu ilaçla iyileştiği görüldü. Bu da oran olarak yüzde 75 başarı demek oluyor.

Fransız İlaç Firması Açıklama Yaptı

Fransız ilaç firması Klorokin ilacının 300 bin dozunun, Corona virüs ilacı geliştirme çalışmalarında kullanılacağını ve bu ilaçla aşı üretileceğini ifade etti. Fransa ise bu ilacın dışa satışını yasakladı.

Klorokin İlacının Endikasyonları

İlacın sıtma hastalığının ölümcül etkilerini yok etmek için kullanıldığı biliniyor. Çok ciddi sıtma vakalarında enfeksiyonu öldürecek kadar etkili olan bu ilacın, Koronavirüs karşısında yüzde 75 başarı elde etmesi, dikkatleri bu ilaca çevirdi. Ancak bu ilacın yan etkisi de var ki, retina deformasyonu, hamile kadınların alması ile fetusta işitme problemleri görülebilmektedir. Maliyeti düşük olmasına karşın eczanelerde satışı yasak olan bu ilaç ancak reçete ile ve ücretsiz olarak en fazla 30 doz olarak alınabiliyor ve sıtma hastalığında etkin bir tedavi ilacı olarak kullanılıyor. Çinliler de bu ilacı Korona ile mücadelede kullanmaya başladılar. İlacın içinde çinko Zn maddesinin hücreye geçmesini ve virüsün RNA kopyalamasını bloke etmesini sağlayan bir bileşim var. Bu bileşim sayesinde hızla ve insafsızca RNA kopyalayarak kendini çoğaltan Korona virüs, çaresiz kalıyor. Ancak çinko hücreye kendi başına geçemediği için Klorokin hücre geçişine kapı açıyor. Nasıl ki şeker hastalarında kandaki glikozu azaltmak için insülin hormonunun hücrelerdeki kapıları açıp glikozun kandan hücreye geçişini kolaylaştırması ve kandaki glikoz konsantrasyonunu azaltması gibi, bu ilaç da önemli bir görev üstlenerek RNA kopyalamayı durduruyor.

Klorokin ile Aşı Daha hızlı ve Etkili

İlacın aşı olarak geliştirilmesi ve enfekte olan hastaların tedavisinde de kullanılması için çalışmalara Fransa başladı bile. ABD de bu konuda kolları sıvamış durumda. Çin zaten bu ilacı tedavi amaçlı olarak kullanıyor. Önümüzdeki Nisan ayı bu gelişmelerle biraz daha iç açıcı olacak.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Corona (COVID-19) virüsün İlacı Bulundu için yorumda bulun

    Corona (COVID-19) virüsün İlacı Bulundu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Corona (COVID-19) virüsün İlacı Bulundu için ilk yorumu yapabilirsin.