Korona (Corona) Virüsü Nedir? Öldürücü Müdür?

Koronavirüs (Coronavirus) ne tür bir virüstür? Coronavirus Öldürücü müdür? Nasıl Korunabiliriz? Yarasa ve Coronavirus İlişkisi Nedir? Okullar Coronavirus yüzünden Tatil Edilecek mi?

Coronavirus geçen yılın aralık ayından bu yana 7 farklı türü tespit edilen öldürücü bir virüstür. Tespit edilen 4 farklı virüs çeşidi soğuk algınlığı kaynaklıdır. Tespit edilen diğer 2 virüs ise SARS adı verilen akut solunum sendromu ve en son 2012 yılında tespit edilen formu da Orta Doğu Solunum Sendromu olarak bilinen hastalığa yol açmaktadır. Bütün hayvanlar, bu virüsten enfekte olabilir. Bu virüs aktivitesini alkol dezenfektasyonu ile yüzde 70 oranında kaybetmektedir.

Sık sorulan sorulardan biri de yarasalarla Coronavirus ilişkisinin ne olduğudur. Hayvansal kaynaklardan bulaştığı kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte SARS ve MERS adı verilen formların yarasadan türetilmesi nedeni ile yeni formun da yarasa kaynaklı olabileceği  yönünde güçlü bir teori vardır. Bu teori Japonya’da bulunan ulusal enfeksiyon hastalıları enstitüsü dergisinde yayınlandı. Coronavirus öldürücü mikrobunun etkilerinin toplum ve ekonomi üzerindeki etkisini en aza indirmek için global çapta çalışmalar devam etmektedir. Özellikle hasta sayısının önemli ölçüde artması durumunda ağır hastalara cevap verebilmek için tıbbi tedarik sistemi gibi gerekli sistemlerin hazırlanması gerekmektedir.

Coronavirus Nasıl Bulaşıyor?

Temas yoluyla ya da havadan bulaşabilmesi bu virüsün tehlikesini arttırıyor. Hapşırma öksürme ile beraber bir başka insana kolayca bulaşabilir. Tokalaşmak, toplu taşıma araçları ile seyahat etmek, kalabalık ortamlarda zaman geçirmek bulaşma riskini arttırır. Mikrop güneşli ve kuru açık ortamlarda birkaç saati içinde ölür. Bu nedenle Coronavirus bulaşmasını önlemek için açık güneşli havada kalmak, odanın havasını değiştirmek, elleri kollara kadar günde 3 defa iyice sabunlamak grip ve nezle olmamaya dikkat etmek gerekiyor. Coronavirus neden öldürücüdür? Bu virüsün öldürücü olmasının en açık nedeni hastalığın ilk hafta grip semptomları göstermesinin ardından, sonraki süreçte hastanın pnömoni adı verilen ağır zatürre hastalığına yakalanmasıdır. Hastalık o kadar ağır seyreder ki akciğerler sıvı ile dolar ve nefes almak imkansız hale gelir. Yeni koronavirüs evcil hayvanlardan bulaşabilir mi sorusu da çok sorulmaktadır. Şimdiye kadar evcil hayvanlardan bulaşan bir vaka tespit edilememiştir. Fakat bu, bulaşmayacağı anlamına gelmez. Kişisel temizliğe dikkat etmek ve hayvanlarla çok temas halinde olmamak önerilir. Alkol ile elleri dezenfekte etmek, bu mikrobun bulaşmasını yüzde 70 oranında azaltır. Enfeksiyonu kapan birinin dışkısından da bulaşma mümkündür, bu nedenle umumi tuvaletleri kullanmamak iyi bir önlemdir. Tuvalet temizliğinde çamaşır suyu ve alkol en iyi 2 yardımcınızdır.

Yabancı Ülkelerden gelen kargolarda Coronavirus tehlikesi var mı?

Çin’den gelen kargolardan Coronavirus bulaştığı söylenemez. Böyle bir vaka tespit edilememiştir ancak dikkatli olmakta yarar vardır. Bu virüsün toplu taşıma araçlarına yuvalanması, yürüyen merdivenler gibi toplu alış veriş merkezlerinde yer alan merdivenlerden kolayca bulaşmasının nedeni kapalı ve nemli ortamlar olmasıdır. Kargo eşyalarına bir virüs bulaşmışsa bu virüs rahatlıkla bagaj vs kapalı ortamda barınabilir ve başka bir coğrafyada tekrar faaliyete geçebilir.

Coronavirus Gıda Yolu ile Bulaşabilir mi?

Bu konuda da elde herhangi bir somut veri olmadığından gıda ile bulaşabileceği söylenemez. Ancak toplum hizmeti yürüten restoranlar, lokantalar kafeler vs gibi topluma açık yerlerden alınan gıdalarda böyle bir risk olabilir. Dünya sağlık örgütü bu konuda insanları uyarıyor. Ek olarak az pişen ve çiğ gıdanın kesinlikle bu süreçte tüketilmemesi gerektiğini Gıda Sağlık Örgütü sık sık vurgulamaktadır.

Şimdiye Kadar Coronavirus Hastaları Nasıl Tedavi Edildi?

Yeni Coronavirus bulaşan kişilerde, bu virüse karşı çalışabilecek  güçlü antiviraller henüz belirlenmemiştir, ancak taburcu edilen hastalar, virüsün neden olduğu ateş ve öksürük gibi semptomları hafifletmeyi amaçlayan tedavi  yani bir başka deyişle palyatif tedavi almıştır. Özellikle, antipiretikler ve antitussifler bu tür hastalara uygulanmaktadır ve ayrıca bu hastalara infüzyonlar yapılır. Zatürree meydana gelirse, oksijen uygulaması veya suni solunum dışında yapılacak bir yardım şimdilik söz konusu olmamaktadır.

Coronavirus Bulaşan Hasta Ne Zaman İyileşir?

Ateş ve öksürük gibi solunum semptomları ortadan kalktığında ve virüs burun boşluğundan veya trakeadan tespit edilemediğinde hasta taburcu edilebilir. Yeni koronavirüsün kendisine karşı etkili olan antiviral ilaçlar henüz oluşturulmamıştır. Veya antitussifler veya infüzyonlar. Semptomatik tedavi genel durumu destekleyecek ve bu süre zarfında virüsü ortadan kaldıracak ve iyileşmeye yol açacak olan virüse karşı antikorlar mutlaka üretilecektir.

Coronavirus Enfeksiyonu önlemek için alınması gereken önlemler var mı?

Bu hastalığa yakalanmamak için tedbirler almak, bireyin sorumluluğundadır. Özellikle bu süreçte sabun endüstrisini zenginleştirmek bir zorunluluk haline gelmiştir.  Sık sık ellerinizi sabunla yıkayın ve alkol ile dezenfekte edin. Ek olarak kalabalık alanlardan mümkün olduğunca kaçının. Yeterli uyku almak da önemlidir çünkü vücut kendi kendini düzenli uyku ile ve tabi düzgün beslenme ile toparlar.

Coronavirus Salgını Nasıl Önlenebilir?

Coronavirus salgını önlenemez ancak en aza indirilebilir. Bu da sıkı hijyen kurallarına uyum ve bu yazıda bahsedilen diğer noktalara dikkat ile en aza indirilebilir. Hastalığın tedavisi yoktur. Şimdiye kadar alınacak önlemler konusunda açık hava, kişisel temizlik, toplu halde durmamak, tokalaşmamak gibi önlemler yardımcı olabilir.

Aileden biri Coronavirus Kaparsa Ne Yapmak Gerekir?

Ateş, öksürük, burun akıntısı varsa zaman kaybetmeden hastanın doktora görünmesi gerekir. Hasta için özel bir oda düzenlenebilir ve diğer bireylere virüsü bulaştırmamasına ilişkin maske takma, izole olma gibi önlemler alınabilir. Yemeği ve tabak çanağı ayrı tutulabilir.  Kalp hastası böbrek hastası veya şeker hastası da varsa bunların, Coronavirus bulaşan bireyle teması kesilmelidir.

Coronavirus Maskesi Koruma Sağlar mı?

Yanlardan hava aldığı müddetçe Coronavirus için takılan maske yarar sağlamaz. Ancak hasta kişi, daha profesyonel maske takarsa, aksırık hapşırma gibi durumlarda çevresine bu virüsü bulaştıramaz. Eğer mutlaka maske kullanmak isteniyorsa maskenin sürekli değiştirilmesi gerekir. Maske olmadan öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün.

Elleri Sık Sık Yıkamak Coronavirus İçin Koruyucudur

Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Alkol dezenfeksiyonu yapın. Gözlere, buruna veya ağza, yıkanmamış ellerle dokunmayın. Odayı düzenli olarak havalandırın. Ortak alanlarda ve diğer odalarda açık pencereler olsun. Elle temas edilen ortak alanları dezenfekte edin. Nesnelere tutunan virüs bir süre hayatta kalır. Kapı kolları, topuzlar ve yatak çitleri gibi ortak alanların temizliğine dikkat edilmelidir. Ev tipi klor sodyum hipoklorit kullanın. Uzmanlar bunu ve alkol bazlı temizlik ürünlerini öneriyor. Evin genel temizliği programını sıklaştırın. Dışkı incelenerek virüs kolayca tespit edilebilir. Japon Çevresel Bulaşıcı Hastalıklar Derneğinin önerileri bu yöndedir.

Coronavirus Okullar Tatil Edilecek mi?

Coronavirus en fazla kalabalık insanların yer aldığı ortamlarda ve nemli ortamlarda yayıldığı için çeşitli ülkelerde en az 2 haftalık bir genel tatil planı üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Kaybedilen bu 2 haftalık zamanın, yeni eğitim yılının 2 hafta erken başlatılması ile telafi edileceği ifade ediliyor. Virüsün çeşitli ülkelerde lokal olarak görülmesi ve tüm dünyada yaygınlaşması bu konuda önlem alınmasını gerektiriyor.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Korona (Corona) Virüsü Nedir? Öldürücü Müdür? için yorumda bulun

    Korona (Corona) Virüsü Nedir? Öldürücü Müdür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Korona (Corona) Virüsü Nedir? Öldürücü Müdür? için ilk yorumu yapabilirsin.