DevOps Nedir? DevOps ile ne Hedeflenir?

DevOps Nedir? DevOps ile ne Hedeflenir?

Günümüz hız çağında bilişim teknolojileri ve yazılım geliştirme giderek önem kazanmaktadır. Yazılım sektöründeki hızlı gelişmeler, farklı kavramları da beraberinde getiriyor.

Bilişim ve bilgi teknolojileri alanlarında gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan kavramlardan DevOps, yazılımcılar ve operasyon ekipleri olarak iki ana birimi bir araya getirme esası üzerine kurulmuştur. Bilindiği gibi günümüz bilişim çağında bir ürün olarak yazılım geliştirmeden, ürünün pazarlanmasına ve tüketicideki durumunun izlenmesine dek geçen süreç, yazılım yaşam döngüsü olarak ifade edilmektedir.  DevOps,   yazılım yaşam döngüsü sürecinde iki kritik rolü üstlenen geliştiriciler (Dev) ile sistem yöneticilerini (Ops) ortak bir çalışma disiplin ve plan dahilinde, bir hedefe yönelik olarak bir araya getirir.

Temelde bir strateji olarak da görülebilecek DevOps, felsefi bir niteliğe de sahiptir ve gelişimi, iyileştirmeyi, yazılım yaşam döngüsü içinde en yüksek verimi hedefler. Dolayısıyla da yazılım sektörünün olanca gelişmesinin doğal bir sonucu olarak görülebilir.

DevOps neden gereklidir? DevOps ile ne hedeflenir?

DeOps kısaca kazanmaya odaklı bir yaklaşımdır.  Rekabetin önem kazandığı yazalım ve bilişim sektöründe yazılım yaşam döngüsünün kalitesi için gerekli bir hal almıştır. Bu çizgide;

Dev takımı ile Ops takımının güçlerini birleştirmesini  ve bu yolla daha yüksek kaliteyi hedefler.

Yazılım mimarisi ile teslimat süreçlerini yüksek kalitede uygulamaları kullanarak geliştirip iyileştirmede etkilidir.

Yazılım geliştirme ile bilgi teknolojisini bir araya getirirken sistem geliştirme sürecini kısaltmayı ve yüksek kalitede teslimatı hızlandırmayı amaçlar.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. DevOps Nedir? DevOps ile ne Hedeflenir? için yorumda bulun

    DevOps Nedir? DevOps ile ne Hedeflenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DevOps Nedir? DevOps ile ne Hedeflenir? için ilk yorumu yapabilirsin.