Diş Çürümesini Önleyen Besinler

Bazı besinler dişlerin çürümesini önleme yönünde olumlu işlevde bulunur. Bu yazının konusu olarak diş çürümesini önleyen yiyecekler hakkında genel bilgi veriliyor.

Büyük ihtimalle her sabah bir fincan çay ya da kahve içiyorsunuz. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalıyorsunuz, hatta düzenli olarak diş ipi ile dişlerinizi temizliyorsunuz. Ama bütün bunlar yine de yeterli olmayabiliyor.

Tükettiğiniz asitli gıdalar şekerli ya da nişastası yoğun yiyecekler hem diş etlerini hasta edebilir hem de diş çürümelerine sebep olabilir.

Amerikan Ulusal Diyabet ve Sindirim Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre ağız florasında bulunan bakteriler yiyecek olarak tüketilen şekerlerle birleşir ve dişler üzerinde plak tabaksı oluşturabilir. Plak dişinizin üzerinde kalırsa potansiyel olarak zaman içinde çürümeye neden olabilir.

Yumurta

Diş çürümesini önleme konusunda yumurta en önde gelen besindir. Yumurtanızı nasıl tüketirseniz tüketin, yumurta D vitamini açısından zengin bir kaynaktır. D vitamini diş çürümesine karşı aktif olarak grevalırlar.

D vitamini diş gelişimini direk olarak destekler. Daha güçlü dişlerde daha zor çürür.

Tatlı Patates

Özellikle tatillerde bolca tatlı tüketmeyi sevebilirsiniz. Bu yolla da gereksiz şeker alımına maruz kalabilirsiniz.  Bu aşamada tabağınızı A vitamini bakımından zengin tatlı patateslerle doldurun. A vitamini ağız içi PH’sını tamponlamaya yardımcı olur. Ayrıca diş çürümesini önleyici etkide bulunan tükürüğün daha fonksiyonel olması için başarılı bir destek görevi oluşturur.

Yoğurt

Sade yoğurt kalsiyum, D vitamini ve bağışıklığı arttıran probiyotikler açısından çok zengindir. Bu nedenle de diş çürümesini önleyen yiyecekler listesinde yoğurdun da bulunmasına şaşırmamak gerekir. Yoğurt hem ağız için, hem de bağırsak sistemi için sağlıklı özelliklere sahiptir.

Dişlerin yapı malzemesi kalsiyumdur. Bu nedenle kalsiyum içeren gıdalar dişlerin kaplamasını oluşturma işinde çok başarılı olurlar. Yoğurt aynı zamanda dişlerde kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olan D vitamini, magnezyum ve fosfat açısından da zengindir.

Çilek

Çilek doğal olarak C vitamini deposudur. C  vitamini cildinizi donuk ve kuru  olmasını önler. Ayrıca C vitamini yara iyileşmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde de sağlıklı diş etlerine destek verir.

Tereyağı

Tereyağı periodontal hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan iyi bir B12 kaynağıdır. B12 vitamini pamukçuk yaraları gibi ağız yararları iyileştirmenin yanı sıra diş etinin sağlığını kazanmasına yardımcı olur. B vitamini tüketimi azaldığında diş eti iltihabi gibi hafif diş eti enfeksiyonlarının ilerlemesi görülebilir. Daha ilerleyen safhalarda ise B vitamini eksikliği   yaygın olarak diş kaybına yol açan periodontitis gibi gelişmiş diş eti enfeksiyonlarına yol açabilir. Soya, pirinç ve peynirde de bolca B12 vitamini bulunur.

Avokado

Avokado çok yüksek miktarda potasyum içerdiği için diş çürümelerini önler. Potasyum kemik oluşumunu güçlendirilen ve kemik parçalanmasını engelleyen bir mineraldir. Bazı insanlarda   potasyum eksikliği doğrudan diş çürümesine sebep olur. Bu nedenle de vücutta potasyum mineralinin eksik kalmamasına dikkat edilmelidir.

Fındık

Salatalarınıza, çerez kaselerinize ceviz, Antep fıstığı ve kaju fıstığı İle doldurun. Çünkü fındık fosfor açısından zengin bir ürün olup dişler üzerinde koruyucu etkide bulunur. Ayrıca fosfor diş minesini koruyarak tükürükte bulunan asitleri nötralize eder ve dişlerin çürüme riskini azaltır.

Fasulye

Fasulye en iyi vegan protein kaynaklarından biridir. Yüksek derecede fosfat içerdiği için dişlere yararlı bir gıdadır. Dişler kalsiyum ve fosfattan oluşur. Bu nedenle dişlerin güçlü kalması için bu minerallerin vücutta eksik olmaması gerekir.

Süt Ürünleri

Peynir vb. süt ürünleri, vücudun kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler böylece de dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar.

Diş çürümesini engelleyen yiyecekler arasında en önde gelen gıdalar bunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diş Çürümesini Önleyen Besinler için yorumda bulun

    Diş Çürümesini Önleyen Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diş Çürümesini Önleyen Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.