Diyet Uzmanlığına Ne Denmektedir

Diyet uzmanları beslenme neredeyse oradadır. Beslenmekten vazgeçemeyeceğimiz için en dikkat etmemiz gereken şey nasıl beslendiğimizdir. Bu yüzden diyet uzmanlarının sağlık üzerinde çok etkin bir yeri vardır. Sağlıklı yaşamımızın sürdürülmesini ve hastalıklara yakalanma riskimizi diyet uzmanları sayesinde, onların gösterdiği doğru beslenme şekliyle en alt seviyeye indirebiliriz.

 

Diyet Uzmanlarının Unvanları Nelerdir?

 

Diyet uzmanları, üniversitelerin beslenme ve diyetetik lisans (4 yıllık) programından başarıyla mezun olmuş kişilere denir. Bu bölümden 4 yıl sonunda mezun olmuş kişiler diyetisyen unvanıyla adlandırılır. Uzman olmak isteyen kişiler lisans eğitimi sonrasında yapılan yüksek lisans ile beslenme uzmanı veya beslenme ve diyet uzmanı unvanını alır. Yüksek lisans eğitimi sonrasında doktora yapan diyetisyenler ise doktor diyetisyen unvanını alır.

 

Diyetisyenler yani diyet uzmanları eğitimlerini tamamen sağlıklı beslenme yöntemleri üzerine yapmış ve insanları da sağlıklı beslenmeye yönlendirecek bilgi ve donanıma sahip sağlık çalışanlarıdır. Diyet uzmanları, sadece zayıflamak isteyenlerin zayıflamasına yardımcı olan kişiler değildir. Diyet uzmanları hasta veya sağlıklı bireylerin kendilerine uygun en sağlıklı şekilde beslenmesine yardımcı olarak programlar da oluşturur.

 

Ayrıca toplumun beslenmesi, ülkede ki beslenme durumunun saptanması, beslenmenin yol açtığı durumları ve hastalıkları önlemede de çok büyük görevleri vardır. Bu noktada da doktorlarla ve diğer sağlık personelleriyle iş birliği içinde çalışır. Doktorlar, hastalık oluştuktan sonra teşhis ve tanı koyabilir, insanları iyileştirebilir. Beslenme ve diyet uzmanları sayesinde ise sağlıklı beslenerek birçok hastalığın oluşması engellenebilir.

 

Diyetisyenlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

 

Diyet uzmanlarının çalışma alanları ise çok geniştir. Nerede beslenme durumu varsa orada mutlaka bir diyetisyen olmalıdır. Her türlü besinin işlenmesinde, hazırlanmasında, depolanmasında, pişirilmesinde ve bu aşamalarda oluşan değişimlerin insanların üzerine etkisini inceler. Her türlü besinin analizin de rol oynar. Yeni gelişmeleri etkin şekilde takip eder ve insanların sağlığına iyi etkide bulunan her yeni ürünü geliştirme de etkin yer alır.

 

Diyet uzmanları, hastanelerde olabileceği gibi, üniversitelerde eğitmen olarak, spor kulüplerinde, özel kliniklerde, besin analiz laboratuvarlarında, yemek şirketlerinde, okul kantin ve yemekhanelerinde, toplu beslenme olan her yerde vardır. Ayrıca bilimsel makaleler yayınlayabilir, dergi, gazete ve kitap yazabilirler. Diyet uzmanları her yerde rol alabilirler.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyet Uzmanlığına Ne Denmektedir için yorumda bulun

    Diyet Uzmanlığına Ne Denmektedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Uzmanlığına Ne Denmektedir için ilk yorumu yapabilirsin.