Diyet Yapıyorum Diye Sağlığınızdan Olmayın

Uzmanlar son zamanlarda popüler olan diyetler konusunda uyarılarda bulunmaya başladılar. Özellikle tek tip 18beslenme türünden oluşan diyetler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor ve hastalıklara yakalanmasına neden olabiliyor. Örneğin tek tip protein ağırlıklı beslenmeden oluşan bir diyette, vücuda alınan fazla miktarda aminoasitin idrar yoluyla atılması gerekiyor. Atılamayan fazla aminoasitler but hastalığına yol açabiliyor. Ve bu tek tip beslenme diyetlerinde diyet bırakıldığı zaman daha hızlı kilo almaya neden olduğu söylendi.

Peki Tek tip protein ağırlıklı beslenmeyle zayıflamak mümkün mü?

Bu tip bir diyette vücuda fazla miktarda protein alındığı için metabolizma hızlanacak ve bu şekilde hızlı bir kilo kaybı içerisine girilebilir. Hızlı bir şekilde kilo kaybı ve tek tip beslenme vücudumuza gerekli vitamin ve minarellerin alınmaması ve bu şekilde hastalıklara çok kolay yakalanmamıza ve yukarıda bahsettiğimiz gibi fazla miktarda alınan amino asitlerin atılamamasıyla but hastalığına neden olabilir.
Obezite bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Bizler genel olarak kilo alırken çok fazla önemsemez fakat kilolarımız obezite düzeyine ulaştığı zaman hemen acil bir şekilde çözüm arar hızlı bir şekilde kilo vermek isteriz. Hızlı bir şekilde kilo vereceğim derken şuanki sağlıklı halinizi bile arar hale gelebilirsiniz.
Vücutumuzun enerji ihtiyacının %50-55 karbonhitrad, %20-25 yağ ve %20-25 proteinlerden karşılanması gerekir. Dengeli beslenme bu şekilde olmalıdır.

20Yardıma ihtiyacım var mı? Bunu sağlık bakanlığının verdiği vücut kütle indeksi (BKİ) değerini hesaplayarak bulabilirsiniz.

BKI formülü= kilonuz / boyunuz x boyunuz Örneğin boyu 1.70 kilosu 70 olan kişi için Bki değerini hesaplayalım. 70 / (1,70*1,70) = 24,22 BKİ değeri 25 in altında olanlarda bir sorun gözükmüyor. Fakat 25 ile 30 arası risk gurubu arasında. 30 un sonrası ise obezite demek oluyor yani bir uzmanın yardımına ihtiyacınız var.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyet Yapıyorum Diye Sağlığınızdan Olmayın için yorumda bulun

    Diyet Yapıyorum Diye Sağlığınızdan Olmayın için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Yapıyorum Diye Sağlığınızdan Olmayın için ilk yorumu yapabilirsin.