Eski Mısır Döneminde Bilim ve Teknik

Mısır’da alim olarak adlandırabilecek insanların çoğu ruhban sınıfındandı. Halkın hurafelere rağbet göstermesi işlerine gelse de bilime de katkıda bulunurlardı. Bu nedenle Mısır’ın en eski dönemlerinde bile matematik gelişmiştir. İnsanlar daha refah içinde ve daha rahat yaşamak istiyorlardı bu nedenle Mısır için olmazsa olmaz konumdaki Nil’in üzerinde kanal açmak, diğer su tesislerini yapmak gibi ihtiyaçlar oluşmuştu. Bu ihtiyaçlar sayesinde de fen ve teknikte ilerlemek mümkün olmuştur. Menes zamanında bile Nil’in yatağını değiştirmeyi başarmışlardır. Gereken hesaplar ve ölçümler aritmetik ve geometrinin başlangıcına bir işarettir. İlk zamanlarda sayıları göstermek için çokça yer kaplayan işaretler kullanırlardı. Örneğin; 999 sayısını göstermek için 27 işaret kullanılırdı. Kesirler üzerine işlemler yapsalar da esas olarak payı 1 olan işlemleri almaktaydılar. Birinci dereceden denklemlere ve orantıları kullanma konusunda becerikliydiler. Üçgen ve yamukların yüzölçümlerini hesaplayabiliyorlardı. Bunda tarımsal faaliyetlerin neden olduğu söyleyebilir. Silindir ve küre hacimleri hakkında da bilgileri vardı. 3 ve 4 rakamlarının karesinin 5’in karesine eşit olduğunu bulsalar da Pisagor teoremini ispat ettiklerine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Astronomi alanında ise çağdaşları olan Babillierin gerisindeydiler. Güneş ve ay tutulmasının zamanını hesaplamayı bilmiyorlardı. Yalnız işlerine yarayacağı için Nil’in kabarıp taşma durumlarını hesaplayabilecek kadar Astronomi bilgileri olduğunu söyleyebiliriz. Astronomi gözlemlerinin sonucu hazırladıkları cetvellerle beşinci derecedeki yıldızları bile bildikleri görülmektedir. Bütün bunların sonucunda, uygarlığa en büyük armağanları olan takvimi geliştirmişlerdir. Seneyi dörder aylık üç mevsime ayırdılar. Nil’in taşması, tohum atma, ekin biçmenin her biri bir mevsime işaret etmekteydi. Senenin ilk günü Nil nehrinin en çok kabardığı güne denk düşmekteydi. Bir yılı 365 gün hesap etmişlerdir. Sezar zamanında hesaplanan 6 saatlik sapmaya kadar böyle kullanılmaya devam etmiştir.

Ölüleri mumyalama konusunda gelişmiş oldukları herkesçe bilinen Mısırlıların, insanın anatomisi konusunda fazla ilerleme kaydedemedikleri görülür. Ama beyni, ciğerleri ve kalbi doğru tasvir etmişlerdir. Mısır’da tıp alanındaki gelişmeleri sağlayan matematikte olduğu gibi rahiplerdir. Halk muska, büyü gibi şeylerle iyileşmeyi umarken rahipler de hekimliği başlatan isimler oluyordu. Hatta bunlardan İmhotep çok ünlenmiş, ilah seviyesine kadar çıkarılmıştır. Mumyalara ve tıbbi papirüslere baktığımızda, Eski Mısırlıların birçok hastalık hakkında bilgi sahibi olduğunu görmekteyiz.

  Tıpta  ve insan anatomisi konusunda oldukça geliştiğini gördüğümüz Mısırlılar, aynı zamanda tıbbi ilaçları imal etme konusunda da ustalaşmışlardı. Ülkede maden bulunmadığı için çoğu madeni dışarıdan ithal etmişlerdi. Yine de altın işleme konusunda ustaydılar. Sina yarımadasında yer alan bakır madenlerini işletiyorlardı. İnşaat malzemelerinin imalatında ustalaşmışlardı. Kuyumculuk ve vazo yapımında pek becerikliydiler. Hayvan derilerinden elbise dikimi yapmaktaydılar. Geniş yaprakları bulunan papirüs isimli bitkiyi kağıt olarak kullanıp bunlara yazı yazdıklarını biliyoruz. Endüstriyel kimya diyebileceğimiz tıbbi ecza ve boya imalatı konularında ve ince dokuma işlerinde de oldukça ileriye gitmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eski Mısır Döneminde Bilim ve Teknik için yorumda bulun

    Eski Mısır Döneminde Bilim ve Teknik için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eski Mısır Döneminde Bilim ve Teknik için ilk yorumu yapabilirsin.