Evo Morales Sonrası Bolivya

Yakın zamana kadar Güney Amerika’nın popüler liderlerinden biriydi. Ancak uzun iktidarının ardından otoriterleşmekle suçlandı. Protesto gösterilerinin ardından önce Meksika’ya daha sonra Arjantin’e gitmek zorunda kaldı. Morales’in ilticası iki ülke içinde tartışmalı bir durum oluşturdu.Çünkü Meksika Başkanı, ABD ile ilişkileri daha da gerginleştirmekten kaçınıyor. Arjantin için de  aynı şekilde hassas bir durum oluşturuyor. Öte yandan, Morales sonrası Bolivya’nın geleceği konusunda da endişeler yükseliyor.

Evo Morales her zaman tartışmalı bir liderdi. Yine de yerli hakları için verdiği mücadele onun kahraman olarak görülmesine sebep oluyordu. Öte yandan ülkedeki uyuşturucu ve yolsuzluk gibi sorunlar nedeniyle eleştiriliyordu.

Yakın zamanda Güney Amerika ülkelerinde pek çok sol parti iktidarı kaybetti. Güvenlik ve yolsuzlukla mücadele gibi konular sebebiyle kıtada sağ siyaset yükseliyor. Tabi Meksika Devlet Başkanı López Obrador bir istisna olarak gösterilebilir.

Kıta’nın diğer ülkelerinin aksine Bolivya’da sağın yükselmesi daha zor gözüküyor. Bunun temel sebebini, ülkedeki yerlilerin haklarını çok yakın zamanda elde etmiş olmaları oluşturuyor. Yerli nüfus kazanılmış haklarını kaybetmek istemiyor. Sağcı lider Jeanine Áňez’in parlamentoda çoğunluğa sahip olmadan başkanlığını ilan etti. Üstelik Evo Morales yanlıları gösterilere başlayınca güç kullanarak bastıma yoluna gitti. Ülkede birlik bütünlüğü sağlaması pek mümkün gözükmüyor.

Başkanlık Seçimi

Geçici Hükümet Başkanı Jeanine Áňez, adil ve şeffaf seçimler yapılacağına söz verdi. Bununla birlikte ülkede endişeler yükseliyor. Özellikle ülkedeki artan şiddet olayları sebebiyle eleştiriliyor. Eski başkanlardan Carlos Mesa da adaylığını açıkladı ve favorilerden biri olarak görülüyor. Genç bir siyasetçi olan Camacho’nun da ismi öne çıkıyor. Morales’in partisi MAS’tan ise Luis Arce aday gösterildi.

Seçilen isim Bolivya’nın gelecek yıllardaki çizgisini belirleyecek. Çünkü Morales ABD karşıtı bir liderdi. Bolivya’da istikrarın sağlanması kıta içinde büyük önem arz ediyor. Halihazırda Venezuela ve Nikaragua’daki sorunlar kıtayı etkiliyor. Önümüzdeki Bolivya Seçimleri bu yüzden büyük önem arzediyor.

Evo Morales’in Geleceği

Evo Morales, senato için seçimlere girerek bu şekilde ülkeye dönmeyi planlıyor. Ama geçici hükümet buna engel olabilir. Başkanlık seçimleri onun geleceği için de büyük önem arz ediyorEvo Morales’le benzer fikirlere sahip bir isim iktidara gelebilir. Ama halihazırda süren bir seçim kampanyası var. Seçim sonuçlarını ise ittifaklar belirlecek gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evo Morales Sonrası Bolivya için yorumda bulun

    Evo Morales Sonrası Bolivya için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evo Morales Sonrası Bolivya için ilk yorumu yapabilirsin.