Fazla Sorgulama Ve Büyüyü Bozma

MUTLULUK ÜZERİNE.. Bazen bilmemek daha iyidir. Neden mi?

Bazen bilmemek daha iyidir. Neden mi?

Mesela illüzyon büyüleyicidir. Sihirbazın yaptığı numaraları ağzımız açık, hayretler içerisinde izler ve aynı zamanda büyük bir tutkuyla nasıl yaptığını bilmeyi arzularız. Evet, vardır bir numarası mutlaka, ama ne? Niye isteriz ki bunu bu kadar? Arkasındaki oyunun ne olduğunu bilmek bize hayal kırıklığından başka ne kazandırır ki? Es kaza öğrendiğimizde kristal bir vazonun yere düşüp bin parçaya ayrılması gibi manasızlaşır sihir bir anda. Tüm büyü bozulur oysa. Bunu biliriz ama yine de o numarayı bilmek isteriz.

Mutluluk da büyülü bir duygudur tıpkı illüzyon gibi. Ve buna benzer birçok hatayı mutlu olduğumuz zamanlarda da yaparız. Mutlu olma nedenimiz her ne ise, onunla ilgili yargıda bulunuruz. O nedeni tanımlamaya ve ona bir çerçeve çizmeye çalışırız. Sanki bunu yapmazsak elimizden gidecekmiş gibi manasız bir anlamlandırma çabası içine girer, mantıksız çıkarımlarda bulunur, yersiz kuruntulara kapılırız. Hatta bazen daha da ileri gider, kendi kafamızda kurguladığımız durum ve olayları etrafımızdaki insanlarla da paylaşırız. Böylelikle daha çok yorumlanmasına ve üzerinde konuşulmasına olanak yaratmış oluruz. Konuşulan her olumsuzluğu kendi zihnimizde kurguladığımız şeylerin üzerine ilave ederiz. Her sorgulama bir olumsuzluğu peşinden getirir. Nihayetinde düşürüp kırdığımızda ise hiç kendimize bakmaz suçu atacak dış faktörler ararız. Acı bir durum ama böyle. Daha acısı ise mutluluk nedenimiz bir insan olduğunda tüm bunları yapar ve onu hiç farkında olmadan incitmiş oluruz.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fazla Sorgulama Ve Büyüyü Bozma için yorumda bulun

    Fazla Sorgulama Ve Büyüyü Bozma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fazla Sorgulama Ve Büyüyü Bozma için ilk yorumu yapabilirsin.