Günde 3 Defa Diş Fırçalamak Kalp Yetmezliği Yaşama Riskini Azaltıyor

Dişlerimizi temiz tutmanın ve bakterilerden arındırmanın en iyi yolu sık sık fırçalamaktan geçiyor. Ancak bazı araştırmalar, diş fırçalamanın ağız sağlığını korumak dışında başka faydaları olduğunu da gösteriyor.

Kalp Yetmezliği Riskinin Yüzde 12 Azaldığı Görüldü

Diş fırçalamak ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmaz bir kişisel bakımdır. Fakat, diş fırçalamanın insan vücudu için önemli bir faydası daha keşfedildi. Diş fırçalama konusunda yapılan yeni bir araştırmaya göre, günde 3 defa diş fırçalamak kalp yetmezliği yaşama riskini yüzde 12 oranında azaltıyor.

Araştırmaya Kalp Sorunu Olmayan Bireyler Katıldı

Kore Ulusal Sağlık Sigortası Sistemi tarafından yapılan çalışmada, 40-79 yaş arasındaki 1,6 milyon kişiye uygulandı. Bu kişilerde çalışma öncesinde atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riski yoktu. Ayrıca, katılımcılardan ağırlık, boy, ağız sağlığı, yaşam tarzı, hijyen ve laboratuvar testleri gibi rutin kontrolleri yaptırmaları istendi. Bunların dışında vücut yapısı, vücut kitle indeksi, hipertansiyon düzeyleri kontrol edildi. Bu hazırlık aşamasından sonra, araştırmacılara günde en az 3 defa dişlerini fırçalamaları gerektiği belirtildi.

Ağız Yoluyla Bulaşan Bakterilerin Kalbi Zayıflattığı Keşfedildi

Uzun süreli bir çalışmanın sonucunda günde 3 defa diş fırçalamanın, katılımcılarda atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği yaşama riskini azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca, dişlerin düzenli olarak fırçalanmadığında ağız sağlığının olumsuz etkilenmesine bağlı olarak bakterilerin kana karışması ve kalbin zayıflaması söz konusu olduğu görüldü. Çalışma sonrasında diş eti ve dişlerin arasında kalan bakterilerin büyük ölçüde azaldığı gözlemlendi.

Ağız ve diş sağlığının önemini hatırlatan uzmanlar, her yemekten sonra dişlerimizi mutlaka düzenli olarak fırçalamamız gerektiğini ifade ediyor. Dişlerimizi fırçalama fırsatımızın olmadığı durumlarda ise en azından ağzımızı bol su ile çalkalamamızı tavsiye ediyorlar.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Günde 3 Defa Diş Fırçalamak Kalp Yetmezliği Yaşama Riskini Azaltıyor için yorumda bulun

    Günde 3 Defa Diş Fırçalamak Kalp Yetmezliği Yaşama Riskini Azaltıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Günde 3 Defa Diş Fırçalamak Kalp Yetmezliği Yaşama Riskini Azaltıyor için ilk yorumu yapabilirsin.