Halk Sağlığı Neden Önemlidir?

Birçoğumuz, yıkıcı bir kasırga gibi bir kriz, dikkatimizi çekene kadar bu rolleri nadiren düşünürüz. Ancak, çoğu kamu sağlığı yetkilisi olan kamu sağlığı yetkilileri, hastalıkları ve yaralanmaları önleyerek, insanları yerel ve dünyanın her yerinde sağlıklı ve güvenli tutmak için günlük olarak çalışırlar. Halk sağlığı, nesillerin daha bilinçli ve sağlıklı yetişmesi açısından oldukça önemlidir. İnsanlık var olduğundan beri çeşitli doğal afetlere maruz kalmaktadır. İşte bizi direkt olarak tehdit eden bu doğal etkilere karşı kendimizi savunabilmemiz toplum sağlığı yönünden gelişmemize bağlıdır.

Günümüzde Halk Sağlığı

Artık halk sağlığı birçok ülke için büyük önem arz etmektedir. Devlet kurumu ve özel kuruluş bünyesinde halk sağlı için organize olmuş çalışma grupları vardır. Bunlar hem ülkemizde hem de ülkemiz dışında meydana gelen afetlere bilinçli ve tam donanımlı olarak müdahale edebilmekte ve böyle halk sağlığının korunmasını sağlamaktadırlar.

Aşılar, aile planlaması, motorlu taşıt güvenlik yasaları, temiz hava ve su politikaları gibi halk sağlığı girişimleri, ülkelerdeki ortalama yaşam sürelerini bile doğrudan etkilemektedir. Bu konuda bizlere düşen görev ise kendimizi halk sağlığı konusunda daha da geliştirmek ve karşımıza çıkabilecek sorunlara önceden önlem almaya çalışmak olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Halk Sağlığı Neden Önemlidir? için yorumda bulun

    Halk Sağlığı Neden Önemlidir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halk Sağlığı Neden Önemlidir? için ilk yorumu yapabilirsin.