Halk Sağlığının Önemi Nedir?

“Sağlık” kelimesini düşündüğümüzde, genellikle tıbbi konularla ilişkilendiririz, dolayısıyla halk sağlığının tanımı biraz kafa karıştırıcı olabilir. Tıp doktoru veya hastane gibi klinik ortamlardaki tıp pratiğinden farklı olarak, halk sağlığı bire bir tıbbi disiplin değildir. Yani halk sağlığı denildiğinde aklınıza beyaz önlük giymiş doktorların halkın arasında dolaşıp onları tedavi ettiği gelmesin. Kısaca halk sağlığı; ekonomik, sosyal, psikolojik ve çevresel açıdan toplum sağlığını ilgilendirmektedir.

Bu nedenledir ki birçok faktör üzerinde duran halk sağlığı, geniş insan grupları arasındaki problemleri önleme üzerinde durarak, toplum sağlığını ve refahını iyileştirmeye ve korumaya odaklanmaktadır. Halk sağlığı derecesine sahip olanlar, çocuk sağlığına, hastalık önleme, eğitim, afet yardımı, temiz su, sağlık hizmetlerine erişim ve çok daha fazlası aracılığıyla toplulukları sağlıklı tutarlar.

Örneğin çöp kontrolünün sağlanması da halk sağlığı uzmanlığına girer. Bu da halk sağlığını tehdit edebilecek unsurların ortaya çıkmadan kaldırılması amacını taşımaktadır. Bu yönüyle halk sağlığı, halkı koruduğu gibi bireysel tıbbi maliyetlerin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Halk Sağlığının Önemi Nedir? için yorumda bulun

    Halk Sağlığının Önemi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halk Sağlığının Önemi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.