Hastalık Hastalığı Nedir?

Hastalık hastalığı, kişinin fiziki olarak herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde, kendisini hasta olarak kabul etmesi ve sürekli ciddi hastalığı olduğunu düşünmesi anlamına gelir. Tıp dilinde Hipokondriyazis olarak adlandırılan hastalık hastalığı psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilebilmektedir. Kendisini hasta olarak gören ve bu nedenle sürekli doktora giden kişiler, herhangi bir rahatsızlığı bulunmadığı belirtildiği halde, inanmayarak farklı doktorlara başvurabilirler.

Hastalık hastalığına sahip olan kişiler, bir türlü fiziki bir problemi olmadığını kabul etmiyor ise, mutlaka psikolog ile görüştürülmeli ve gerekli görülüyorsa bu yönde tedavi edilmelidir. Genel olarak aşırı kaygılanma, ölüm korkusu ve yakın zamanda bir yakınını kaybeden kişilerde görülebilmektedir.

Hastalık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, kendi fiziki olgularına fazlası ile odaklandıklarından dolayı zamanla işlerini ve ilişkilerini ihmal etmeye başlarlar. Kişi vücudunda oluşan ufak bir belirtiyi dahi(örneğin hafif bir baş ağrısı) ciddi bir hastalığa sahipmiş gibi algılar. Bu algılama ve endişe sonucunda ise pek çok farklı doktora muayene olarak hastalığının ortaya çıkmasını bekler. Muayene sonucunda herhangi bir olgu rastlanmasa dahi genellikle ikna olmaz veya ikna olsa dahi kısa süre sonra yeniden endişeye kapılabilirler. Hastalık hastalığı sahibi kişilerde, nefes darlığı, kalp ağrısı hissi, damarlarda hareketlilik ve ağrı gibi şikâyetler görülebilmektedir.

Kişi, kendisini sürekli kontrol eder veya odak noktası olan bir organ (örneğin akciğer) var ise, sürekli belirtilerini araştırarak kendisinde bu belirtileri bulmaya çalışır. Özellikle ailesinde belli hastalıklardan zarar gören veya vefat eden kişiler var ise, ağırlık olarak bu yönde hasta olduklarını veya olacaklarını aşırı şekilde düşünürler.

Hastalık hastalığına sahip olduğu düşünülen kişinin öncelik olarak fiziki kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı diğer hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Anksiyete bozukluğu, depresyon, romatolojik hastalıklar benzer belirtiler gösterebildiğinden varlığı araştırılabilir.

Hastalık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Elbette her insanın hasta olmaktan biraz korkması ve bu yönde hareket etmesi normaldir. Fakat bu durum aşırıya kaçtığında, kişinin sosyal yaşamı ve psikolojisi oldukça fazla etkilenebilir. Hastalık hastası olan kişileri tedavi etmenin en iyi yolu, onları ikna etmekten geçer. Bu aşamada kişi psikolog ile düzenli olarak görüşerek bu hastalığa sahip olduğunu kabul etmeli ve doktorun talimatlarına uymalıdır.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hastalık Hastalığı Nedir? için yorumda bulun

    Hastalık Hastalığı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hastalık Hastalığı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.