İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle vücudun alt idrar yolu bölgesinde bulunan birtakım enfeksiyonlar sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlıktır. Çok yaygın olarak görülen idrar yolu enfeksiyonu, pek çok insanda hayatı boyunca bir ya da birden fazla kere görülebilir. Sizler için idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

İdrar yolu enfeksiyonu çeşitli belirtilerle kendini gösteren ve zamanında müdahale edilmediğinde olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu adı verilen rahatsızlık alt idrar yolu bölgesinde mesane ve üretra isimli bölümün iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar.

İdrar yolu enfeksiyonun nedenleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bakteriler nedeniyle kendini gösteren bir hastalıktır. Bakteriler dışarıdan alınıp üretra yoluyla idrar yollarına yerleşerek hastalığın gelişmesine neden olurlar. Bununla beraber kişinin dışkısında bulunan bağırsak bakterileri de hastalığın başlamasına neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu kolaylıkla teşhis edilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda hastalık kendini fark ettirmeden ilerleyebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun sık görülen belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • İdrar yolu enfeksiyonunda en belirgin belirti alt karın bölgesinde sağ ya da sol tarafta başlayan ağrılardır.
  • İdrara çıkarken yanma hissi ve sık idrara çıkma da hastalığın belirtileri arasındadır.
  • Bunların dışında hastalık boyunca idrarda kan görülebilir.
  • İdrar tutamama da önemli belirtiler arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir.  Doktor gerekli görürse antibiyotik tedavisinin yanında ağrı kesici ilaçlarda verebilir. Alt idrar yolu enfeksiyonları kolay tedavi edilmekle beraber doktor tavsiyelerine uyulursa hızlı bir iyileşme süreci izler.

İdrar yolu enfeksiyonundan nasıl korunabiliriz?

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmanın en doğru ve etkili yolu hijyen kurallarına dikkat etmektir. Bunun için eller sık sık yıkanmalıdır.

Kadınlarla oluşan idrar yolu enfeksiyonunda vajina sadece su ile yıkanmalıdır. Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için bol bol sıvı tüketilmesi gerekir. Uzmanlara göre bunun için günde en az 2 litre su içilmelidir.

Kahve, limon suyu ve alkol alınmamalıdır. Bu gibi içecekler idrar yollarının tahriş olmasına neden olur.

Serhat Özgen

Araştırmayı seven ve araştırdıklarını okuyucuları ile paylaşan bir yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir? için yorumda bulun

    İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolu enfeksiyonun belirtileri nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.