Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu tarih boyunca tedavi için kullanılan bir bitki olmuştur. Yapraklarında bulunan tüp şeklindeki tüylere temas edildiğinde içeriğinde bulunan kimyasal asit cilde zarar verir. Cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olan bu asitler kişiye büyük acı verir. Bu yüzden ısırgan toplarken mutlaka eldiven takmak gerekir. Bitki kaynatıldığı zaman bu etki yok olur. Antioksidan, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip ısırgan otu kalp, damar, böbrek ve kemik sağlığı için faydalı bit bitkidir.

Isırgan otunun pek çok kullanım şekli vardır, hatta bazı kültürlerde çorbası, böreği yapılır. Ancak en çok ısırgan çay olarak tüketilir. Isırgan İçeriğinde histamin, mineraller (kalsiyum, potasyum), A, B2, C, K ve D vitaminleri bulunan ısırgan otu pek çok hastalığa karşı korucudur.

Kuzey Asya kökenli bir bitki olan ısırgan bugün dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Yaprak ve kökleri kullanılan ısırgan otu başta kalp damar hastalıkları olmak üzere böbrek taşı ve kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Isırgan Otunun Bilinen Faydaları Şunlardır:
Isırgan otu vücuttaki toksinleri temizler.
İdrar söktürücü özelliği sahiptir.
Vücutta etkisizleştirilen toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
Lenf sistemini uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına destek olur.
Böbrek, safrakesesi ve mesanede oluşan taş ile kumun kolayca atılmasını sağlar.
idrar söktürücüdür ve mesaneyi enfeksiyon ve ödemden korur.
Dolaşımı arttırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur
Isırgan otunun içeriğindeki yüksek C vitamini ve demir birleşimi kırmızı kan hücre üretimini arttırır. Böylece yaralar hızla iyileşir ve enerji seviyesinde artış olur.
Kronik yorgunluğu ve anemiyi hafifletir.
Isırgan otu çayı düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürür.
Dolaşım sistemindeki gerginliği ve stresi hafifletir.
Isırgan otu saman nezlesi, astım ve diğer mevsimsel alerjiler dahil olmak üzere çeşitli solunum rahatsızlıklarının tedavi eder.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Otomatik taslak - A close up of a flower - Tea Isırgan Otunun Faydaları için yorumda bulun

    Isırgan Otunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Isırgan Otunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.