İskandinavya’Lı Vikingler

Herhangi bir yazılı kaynakları bulunmayan Vikingler, göçebe ve savaşçı bir kavim olarak tarih sahnesinde karşımıza çıkar. Vikingler hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilmemiz oldukça zordur. Arkeolojik kaynaklar bu noktada bize yardımcı olmaktadır. Arkeolojik kaynaklardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda incelikli bir maddi kültür varlığına sahip olduklarını öğreniriz. Kuyumculuk, ahşap oymacılığı ve maden işçiliğinde ustaca eserler meydana getirmişlerdir. İskandinavyaya has coğrafi yapı Vikinglerin gemi yapımında ileri bir teknoloji oluşturmasına olanak sağlamıştır. Vikingler pagan inanca sahiptirler. Toplumun ileri gelenleri ya da soylu kişiler öldüğünde onları, içinde değerli eşyaların bulunduğu gemilerle gömmüşlerdir. Viking inancında bu gemiler ölen kişiyi diğer dünyaya taşır.

Yapılan arkeolojik kazılarda kadın savaşçılarının da varlığı kanıtlanmıştır.8. ve11.YYlarda yaşanan ve Kuzey Batı Avrupa’yı etkileyen Viking saldırıları çeşitli toplumlarda onlar hakkında ürkütücü hikayelerin oluşmasına sebep olmuştur. Vikingler bu saldırılar sırasında pek çok manastırı yıkmışlardır. Bu manastırlardaki keşişler şahit oldukları olayları yaşadıklarının etkisiyle dramatize etmişler ve tüm Avrupa’ya onlarla ilgili korku ve düşmanlık içeren fikirlerin yayılmasına vesile olmuşlardır. Vikinglerin uyguladıkları işkence yöntemleri de tüm bu hikayelere kaynak teşkil etmiştir.

Günümüzde varlığını sürdüren Viking kökenli ülkeler arasında İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda sayılabilir. Vikinglerin yazılı kaynaklara sahip olmayışı onlar hakkında günümüze kadar ulaşan pek çok hikayede dramatik anlatımlarla karşılaşmamıza neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İskandinavya’Lı Vikingler için yorumda bulun

    İskandinavya’Lı Vikingler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İskandinavya’Lı Vikingler için ilk yorumu yapabilirsin.