Kan Dolaşımın Etkinliği Nasıl Sağlanır?

Vücuttaki kanı aralıklı ve belirli bir düzende pompalayarak, akciğerlere temiz kan dağıtımını yapan kalp en hayati organdır. Kalbin bazı sebeplerden dolayı kan pompalama işlevinin kesilmesi, kalbe giden kan debisinin durması durumuna dolaşım etkinliğinin durması denir. Dolaşım etkinliğinin durması halinde ilk yapılması gereken kalp masajıdır.

Kalp Masajı Nedir?

Kalp atımının durduğu ve kalbin kan dolaşımı fonksiyonunu yerine getiremediği durumlarda kalbe belirli tekniklerle baskı uygulayarak kalp atımının tekrar sağlanmasını amaçlayan ilk yardım tekniğine kalp masajı denir. Kalp masajı tamamen işlevini yitirmiş, çalışmayan kalbe uygulanır. Kalbin durmasını takip eden ilk 5 dakika içerisinde hastaya müdahale edilmelidir. İlk yardım tekniklerini bilmeyen kişilerin uygulaması tehlikelidir.

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Çocukların kasları, kemikleri, iç organları ve göğüs duvarları yetişkinlere göre daha hassas olduğu için kalp masajı dikkat gerektirir.

-Öncelikle göğüs kemiğinin alt ve üst ucu belirlenerek alt yarısına tek elin yüksek kısmı yerleştirilir.

-Eğer çocuk yaşına göre fiziksel olarak gelişmiş ise iki elle, çocuk küçük ve göğüs kafesi küçükse tek elle, dirsekler kırılmadan düz bir şekilde baskı uygulanır.

-Göğüs kafesi içe doğru 3’te 1 oranında esneyecek şekilde uygulanmalıdır.

-15 kalp masajından sonra 2 suni solunum olacak şekilde müdahale edilmelidir.

-Suni solunumda bir elle çocuğun çenesi havaya kaldırılıp solunum yolu açık hale getirilir. Diğer elle alnından hafifçe baskı uygulanarak baş geriye doğru olacak şekle getirilir. Çocuğun ağzı içine yerleşecek şekilde ağız yerleştirilerek göğüs kafesini yükseltecek kadar 2 saniye aralıklarla 2 nefes verilir. 2 suni solunum yaptıktan sonra solunum açılmadıysa kalp masajına devam edilir.

Yetişkinlerde Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

-Göğüs kemiğinin merkezi tespit edilerek bu bölgeye bir elin yüksek kısmı yerleştirilir. Diğer el de üzerine konarak parmaklar birbirine geçirilir.

-Dirsekler kırılmadan düz bir şekilde, dakikada 100 bası olacak şekilde uygulanır.

-Göğüs kafesi içe doğru 5 cm esneyecek şekilde uygulanmalıdır.

-Yetişkinlerde 30 kalp masajından sonra 2 suni solunum olacak şekilde müdahale edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kan Dolaşımın Etkinliği Nasıl Sağlanır? için yorumda bulun

    Kan Dolaşımın Etkinliği Nasıl Sağlanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kan Dolaşımın Etkinliği Nasıl Sağlanır? için ilk yorumu yapabilirsin.