Keçiboynuzunun Faydaları

Kalorisi az, kafein ve teobramin içermediği için sağlıklı bir alternatif olan keçiboynuzunu diyet yapanların listesinde yer alıyor. Keçiboynuzu birçok faydası ile bizlere hizmet veriyor. Keçiboynuzunun en bilinen faydası ishale yardımcı olmasıdır. İçerdiği yüksek tanenlerle bağırsak sisteminin mukoza zarları üzerinde büzücü ve bağlayıcı etkiye sahiptir. Vücudun kolestrol dengesini ayarlayan keçiboynuzu içerdiği antioksidanlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı kilo verme sürcine yardımcı olan keçiboynuzu çözünmez lifleri ile kişinin daha uzun süre kendisini tok hissetmesini sağlar. Lif içeriği ile kan şekeri yönetimine destek olur. Gluten içermeyen keçiboynuzunu özellikle çölyak hastaları güvenle tüketebilir.
Keçiboynuzu E vitamini, antioksidanlar ve filokütinleri açısından zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir. Keçiboynuzu içerisindeki gallik asit antiseptik, antialerjik ve aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ses tellerinin iyileşmesini sağlar.

A, B, B2, B3 ve D vitaminleriyle kalsiyum, sodyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin olan keçiboynuzu, çocukların vücut ve zeka gelişimine büyük katkı sağlar.
Keçiboynuzu çikolatanın aksine kafein ve teobromin gibi ürünler içermez. Bu yüzden çikolata ihtiyacınızı keçiboynuzu tüketerek giderebilirsiniz. Kafein yüksek tansiyona neden olurken keçiboynuzu yüksek tansiyon oluşumunu önler. Aşırı kafein böbrek üstü bezleri üzerinde olumsuz etki yapar, dolayısıyla kan basıncına eğilimli insanların kafein içeren besinlerden uzak durması gerekir. İçeriğindeki yüksek miktar fosfor sayesinde vücudun direncini artırarak bağışıklığı güçlendirir.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Keçiboynuzunun Faydaları - Carob Keçiboynuzunun Faydaları için yorumda bulun

    Keçiboynuzunun Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Keçiboynuzunun Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.