Kişisel Gelişimle Depresyon Mücadelesi Yapmak

Çağımızda depresyon çok sık görülebilen bir rahatsızlık olmuş durumda. Depresyon ile mücadele vermek isteyen birçok kişi ilk önce kendini tanımlama veya kendini sorgulama ile bu soruna bir çözüm aramaktadır. Buna istinaden kişisel gelişim alanında çok daha fazla çözüm bulan bireyler kendini bu alana atmaya başlamışlardır.
Kişisel Gelişim Nedir?
Her kişi kendine özgü hal ve davranışları olan bireydir. Kısaca bireylerin kendini geliştirme yolculuğuna kişisel gelişim diyebiliriz.
Depresyon ve Kişisel Gelişim
Bireyler kendilerini tanımadıkları süreç içerisinde, karşılaştıkları sorunlara çözüm bulamaz ve rutin tavırları dışında olağandışı tavırlar göstererek veya hiçbir şey yapmamak gibi hallerde bulunarak bir çeşit depresyona girerler. Depresyonu kabullenerek çözüme ulaşmak isteyen her birey ilk olarak kendini sorgular, tanımlar ve sorunlarını aşabilmek için gelişime açılırlar. Kişisel gelişim üzerinde yol alan bireyler her yol alışlarında kendilerine yeni güzellikler ekleyerek çözüm odaklı ilerlemeye başlarlar.
Kişisel Gelişime Yardımcılar
Kişisel gelişime açılan bireyler ilk önce yaptıkları araştırmalar ile işe koyulur daha sonra okudukları makaleler ile yaptıkları araştırmalı pekiştirirler. Genellikle kullanılan kaynak ve seçeneklerden bazıları şu şekildedir;
Kişisel gelişim üzerine test çözmek
Kişisel gelişim koçları ile görüşmek
Kişisel gelişim üzerine film izlemek
Kişisel gelişim üzerine kitap okumak
Kişisel gelişim üzerine seminerlere katılmak.
Bu gibi yardımcılardan destek alan bireyler kişisel gelişim üzerinde epeyce yol alarak belki de bu gelişimi tamamlayarak çözüme ulaşırlar.
Depresyon Mücadelesine Kişisel Gelişim Noktası
Kişisel gelişimini tam olarak tamamlayamayan bireyler bu yol üzerinde daha fazla çalışarak mücadelesini tamamlamaya çalışırlar. Kaynak ve seçeneklerden yardım alarak bu gelişimi tamamlayarak mücadelesini bitiren bireyler kişisel gelişimin kendilerine kattığı deneyim, bilgi, hırs ve istek ile daha sonraki vakitlerde önlerine çıkacak sıkıntı ve sorunlara kolay çözümler üretebilmeyi öğrenmiştir.

Depresyonu yenmek için çok fazla yardımcı olan kişisel gelişim farklı sorun ve sıkıntıları olan birçok bireye örnek olmuştur. Bu örneği alan bireyler de kişisel gelişim ile depresyon mücadelesi yolculuğuna çıkarak bu serüvene katılmış ve mücadelesini tamamlamışlardır. Kişisel gelişim depresyona çözüm üreterek noktasını koymuştur.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kişisel Gelişimle Depresyon Mücadelesi Yapmak için yorumda bulun

    Kişisel Gelişimle Depresyon Mücadelesi Yapmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kişisel Gelişimle Depresyon Mücadelesi Yapmak için ilk yorumu yapabilirsin.