Korona virüsünde etkili olan Sars virüsü nedir?

Sars Virüsü:

Covid-19 virüsünde en fazla kendisine yer bulmakta olan sars virüs 2003 yılında Çin’de Hong Kong kentinde ortaya çıktı.Ağır zatüre ve ağır akut solunum yolları rahatsızzlığı olarakta bilinir.Bazı kişilerin teorilerine göre sars virüsü biyolojik bir silahtı.Bu teorileri destekleyen olaylar ise ilk başlarda Asya’da ortaya çıkmasına rağmen Kuzey Amerikada ve Avrupada görülmesiydi.Ayrıca sars virüsü sadece laboratuvar ortamında yaratılabilecek bir virüs olması teorilerin en üstünüydü.
Sars Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Ani ve 38 derece üstü ateşlenmeler en yaygın olan belirtileri.Diğer semptomları kuru öksürük ,baş ağrısı,boğaz ağrısıdır.Ateşlenmenin etkisi ile vücüt ağrıları,titremeler,soğuk terlemeler,halsizlikte bulgular arasında yer alır.İlerleyen dönemlerinde ise solunum yetmezliği görülmekte.Genellikle solunum yolu ile bulaşıyor.Hasta kişilerin bilinçsizce öksürmeleri en yaygın bulaşma yolu.Virüs bulaşmış objeler ve eşyalarda çok tehlikelidir.Sars virüsünün 7 veya 10 gün kulluçka süresi bulunmaktadır.

Sars Virüsünden  Korunma Yolları:

İlk vaka göründüğü tarihten sonra 37 ülkeye bulaşmıştır sars virüsü.Toplam vaka sayısı 8422 olarak yayınlanmıştır Dünya Sağlık Örgütü tarafından.Can kaybı ise 916 kişidir.Korona virüsünde olduğu gibi sars virüsünde’de sık sık ellerimizi yıkamak  en etkili yöntemlerden biri.Kolonya benzeri alkol etkisi fazla olan temizlik ürünleride hasta olmamak için önemlidir.Virüs bulaşmış kişilerden uzak durmak ve bu kişilerin temas ettiği yerlerden kaçınmalıyız.Hastalanan kişilerin eşyalarını dokunmamak gerekir. Zorunlu olmadıkça o dönemlerde  virüsün yaygın olan ülkelere seyahat edilmemiştir.Tedavisi tamamen bulunamamıştır.Antibiyotik ilaçlar ve antiviral deneyler yapılmıştır sars virüsü için.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Korona virüsünde etkili olan Sars virüsü nedir? için yorumda bulun

    Korona virüsünde etkili olan Sars virüsü nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Korona virüsünde etkili olan Sars virüsü nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.