Korona Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler

Korona Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler
2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü kısa sürede diğer ülkelerede sıçrayarak büyük tehdit oluşturdu.

Türkiye’nin de birçok bölgesinde görülen bu virüs için uzmanlar, sağlık bakanlığı ve doktorlar alınması gereken önlemleri söylediler.
İlk olarak satın alınan meyve ve sebzelere dikkat etmeliyiz çünkü bu virüs bu yiyecekler üstünde saatlerce kalabilir, bu yüzden aldığımız zaman bekletmeden yıkamalıyız. Yoğun bi şekilde ekmek tüketen bir ülke ve millet olarak ekmeği kızartarak yemek bu dönemde virüsün etkisini azaltmasında yardımcı olur. Et ve et ürünlerinde ise 60 derece üstünde pişirmek oldukça önemli bir detay çünkü virüsün yaşama ısısı 5 ila 60 santigrat derece arasındadır.
Dikkat edilmesi gerekilen bir diğer unsur ise cep telefonları.

Kullandığımız cep telefonları sürekli olarak ağzımıza ve burnumuza yakın mesafede olduğu için oldukça dikkat etmeliyiz. Virüs cam ve benzeri yüzeylerde 3 saat ila 3 gün arasında yaşadığı için bu dönemde kulaklıkla iletişim kurmak daha iyi olucaktır.

Temas ettiğiniz canlı veya cansız varlıklarda da elinize geçicek olan virüsü kolonya, sıvı sabunla veya el dezenfektesi ile engelleyebilirsiniz.
Dışarıya çıktığınızda maske, eldiven ve dezenfektan bulundurmak gerekir. Olabildiğince kapalı alanlarda ve kalabalık ortamlarda bulunulmamalıdır. Yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olanların da en büyük risk grubunda olduğunu unutmayalım. Onlarla kuracağınız her iletişim onların zararına olabileceği için bu dönemde olabildiğince uzak durmamız gerekir.

Serhat Özgen

Araştırmayı seven ve araştırdıklarını okuyucuları ile paylaşan bir yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Korona Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler için yorumda bulun

    Korona Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Korona Virüsüne Karşı Alınması Gereken Önlemler için ilk yorumu yapabilirsin.