Koronavirüs Süper Bulaştırıcı Ne Demektir?

Koronavirüs  Süper Bulaştırıcı Ne Demektir?
Koronavirüs salgını, insanlarda endişe yaratmaya ve tüm hızıyla dünya genelinde yayılmayı sürdürüyor. Covid-19 Salgını olarak isimlendirilmiş pandeminin en önemli ve tehlkeli özelliği ise çok hızlı biçimde bulaşması.

Koronavirüs nasıl bulaşır? Süper bulaştırıcı ne demektir?
Koronavirüs, genel olarak enfekte olmuş bireylerin sağlıklı kişilerle teması sonucu yayılmaktadır. Korona virüsü kapmış kişilerin öksürük gibi yollarla yaydığı damlacıklar, yüzeylere düşerek bu yüzeylerde bir süre kalmaktadır. Sağlıklı bir bireyin koronavirüs bulunan yüzeylerle teması sonrası elini yüzüne götürmesiyle birlikte Covid-19 yaşayacak bir canlı oranizma bulmakta ve temas ettiği

bireyin hastalanmasına sebep olmaktadır.

Covid-19 hastası bireyler, hastalığı daha çok hastalık belirtilerin yoğunlaştığı dönemde  çevrelerine bulaştırmaktadır. Ancak kimi enfekte kişiler var ki hasta olduklarını bilmemekte, çevresindekiler tarafından da hasta olduğu anlaşılmamaktadır. Adeta gizli bir taşıyıcı olarak hastalığı farkında olmadan çevrelerine bulaştırmakta ve hastalığın yayılmasında rol oynamaktadırlar. İşte bu kişilere, süper bulaştırıcı ya da süper taşıyıcı adı verilir.

Süper bulaştırıcı ya da korona süper taşıyıcı kişiler, koronavirüs semptomları göstermeyen bireylerdir. Farkında olmadan hastalığın çok geniş kitlelere yayılmasında en büyük rolün koronavirüs süper bulaştırıcılar tarafından üstlenildiği  tahmin edilmektedir.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Koronavirüs Süper Bulaştırıcı Ne Demektir? için yorumda bulun

    Koronavirüs Süper Bulaştırıcı Ne Demektir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koronavirüs Süper Bulaştırıcı Ne Demektir? için ilk yorumu yapabilirsin.