Koronavirüs’ ten Korunma yolları Nelerdir?

Koronavirüs’ ten Korunma yolları Nelerdir?
Korona ailesinden gelen ve Covid-19 olarak isimlendirilen yeni tip korona virüsü  yayılmaya devam ederken, bireyler üzerinde kaygı ve endişe de artıyor. Sağlık uzmanları, koronavirüsten basit bazı tedbirlerle ve azami dikkatli davranarak korunmamızın mümkün olduğunu belirtiyor. Peki koronavirüs hastalığın dan nasıl korunmalıyız?

Koronavirüs salgınını önemseyin
Dünya genelinde çok sayıda sağlık otoritesinin bu derece üzerinde durduğu bir salgının tehlikeli olduğu su götürmez bir gerçektir. Öncelikle birey olarak kendimizi ve çevremizi yeni tip corona virüsü nedeniyle ortaya çıkan üst solunum yolu hastalığından korumak zorunda olduğumuzu kabul etmeliyiz.

Hijyen ve dezenfekte hayat kurtarır
Koronavirüs hastalığını ellerimizle kendimize ve çevremizdeki insanlara bulaştırıyoruz! Yeni tip corona virüsü, hasta bireylerin damlacıkları yoluyla dışarıya çıkıp  konduğu yüzeylerde canlı bir organizmaya denk gelene dek, birkaç saatten birkaç güne değişen sürelerde kalabiliyor.   Bu virüslü yüzeylere dokunduğumuz ellerimizi yüzümüze, ağız, göz ve burun gibi organlarımıza ve  boynumuza sürerek adeta hastalığa davetiye çıkartıyoruz.  Dolayısıyla herhangi bir yüzeyden ellerimize virüsü alsak dahi, sabunlu su ile yıkayarak ya da yüksek alkol bazlı bir temizleyici ile ellerimizi silerek virüse yaşama şansı vermiyoruz!

Bu nedenle ellerimizi düzenli biçimde sabunla yıkamalı, sabun bulamadığımız durumlarda kolonya gibi alkollü dezenfektenlerle silmeliyiz.

Evde ise özellikle market gibi rutin ihtiyaçlar için dışarıya çıkıldığı günler kapı kollarına dek dokunduğumuz yüzeyleri inceltilmiş çamaşır suyu ya da özel dezenfektanlarla temizlemeli veya sabunlu bir bez ile silerek durulamalıyız. Dılardan geldiğimizde temas ettiğimiz noktaları, vakit kaybetmeden dezenfekte etmeliyiz.

Evinizde kalın!
Eğer zorunlu değilseniz asla keyfi nedenle dışarıya çıkmayın. Hastalığın ülke içinde bulaşması hız kazandıkça ayak bastığınız asfaltta dahil dışarıda bir yerden yeni tip koronavirüsü evinize taşıma olasılığı çok yüksektir. Mesai gibi sorunlu olarak dışarıya çıktığınız günler ise eve döndüğünüzde tüm kıyafetlerinizi bir sepete atarak derhal balkonda açık havaya ya da mümkün oldukça makinada yıkamaya bırakınız. Mümkün olduğunca eve döndüğünüzde duş alınız. Dışardan getirdiğiniz hiçbir aksesuar ya da malzemeyi yere bırakmayınız, odanıza taşımayınız; balkonda açık havada en az dört saat bekletiniz.

Sosyal mesafe kuralına uyun
Koronavirüs enfekte kişi ile ya da virüsle temas yolu ile bulaşır. Bu nedenle karşınızdaki her bireyi ve kendinizi birer koronaviris taşıyıcısı olarak görün. Zorunlu olarak  dışarı çıktığınızda kişilerle aranızda en az 1-2 metre mesafe bulundurun. Caddelerde insanları güvenli sosyal mesafeye dikkat ederek takip edin.  Kimseden virüs kapmamaya, farkıda olmadan kimseye virüs bulaştırmamaya dikkat etmek istiyorsanız bireylerle yakın teması kesin, sarılma, öpme, tokalaşma gibi selamlaşma biçimlerini bırakın.

Bir zincirin parçasını oluşturduğunuzu ve kendinizi koruyarak en yakın çevreniz başta olmak üzere çok sayıda insanı da koruduğunuzu unutmayın.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Koronavirüs’ ten Korunma yolları Nelerdir? için yorumda bulun

    Koronavirüs’ ten Korunma yolları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koronavirüs’ ten Korunma yolları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.