Koronavirüsten (COVID-19) Nasıl Korunuruz?

Koronavirüsü sanırım sende artık biliyorsun.Ama eğer bilmiyorsan diye kısaca bahsedeyim.

Bilimsel adı ‘’COVID-19’’olan bu virüs ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştır.Ama maalesef tüm dünyaya yayılıp’’pandemic’’olarak ilan edilmiştir. 2-14 gün kuluçka süresi vardır ve kuluçka süresinde bile diğer insanlara bulaşabilir. Ve şuanda bir tedavisi maalesef yok. Şimdi asıl konumuza gelebiliriz.

Koronavirüsünden nasıl korunurum?

Az önce de söylediğim koronavirüsün şuan da bir tedavisi yok.İşte tam da bu yüzden korunmak çok büyük önem arz etmekte.Korunmada en büyük etken kişisel hijyenimize dikkat etmek. Nasıl yani diyorsan seni fazla meraklandırmadan anlatayım:

 •  Ellerimizi markasına güvendiğimiz bir sabunla en az 20 saniye yıkamak.(Burda kastettiğim şey bir sabuna çok fazla para ödemek değil,yer altında üretilen daha önce hiç görmediğiniz kullanmadığınız sabunları kullanmamanız. Virüsten korunayım derken egzama ve alerji gibi hastalıklar yaşamanı istemem.)
 •  Ellerini yıkayabileceğin bir yerde değilsen,el hijyenimi nasıl sağlarım diye endişelenme alkol bazlı dezenfektan ile el hijyenini sağlayabilirsin.(Yine seni uyarmam gereken bir şey var, bu zor günlerde sağlığımızı hiçe sayıp yer altında dezenfektan üretip satan dolandırıcıların oyununa gelme .)
 •  Bağışıklığını koru,yani uyku düzeni,sağlıklı ve düzenli beslenmek ve evde egzersiz yapmak. Temel olarak bunlara dikkat et lütfen.
 • Hapşırma ve öksürme durumlarına karşı yanında hep mendil taşı. Öksürüp,hapşırırken ağzını mendille kapat ve sonra mendilini çöpe at,el hijyenini sağla.
 • l Zorunda olmadıkça lütfen evden çıkma,böylelikle hem kendini,ev halkını ve dışardaki insanları koruyacağını unutma.
 • l Hasta insanlardan uzak dur,eğer hasta yanında olma zorunluluğun varsa koruyucu ekipman kullan ve sonra çöpe at. Daha sonra kişisel hijyenini sağla.
 • l Bulunduğun ortamın temizliğide oldukça önemli,evinin temizliğini ihmal etme.

  Koronavirüsünden korunmak amaçlı temel tavsiyelerim bunlar, korunmanın dışında bir kaç tavsiyem daha olacak, bunlarda önemli:

 • Lütfen stok yapma ve ihtiyacın olanı al unutma ki birbirimizi düşünmek zorundayız.
 • Dolandırıcılara fırsat verme, bu zor günde hijyen ürünlerinde ve gıda ürünlerinde kafasına göre fiyat arttıran insanlara aldanma.
 • Ve unutma ki bu zor günlerde geçecek.Panik yapma ve sakinliğini koru.
 • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkma,eğer evdeysen ve sıkılıyorsan bolca film izleyip,kitap okuyup vakit geçirebilirsin.

Unutma ki tüm dünya alarmda ve inanıyorum ki tedavisi bulunacak.Lütfen sakinliğini koru,asılsız haberlere inanma ve gülümse çünkü gülmek sana yakışıyor!

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Koronavirüsten (COVID-19) Nasıl Korunuruz? için yorumda bulun

  Koronavirüsten (COVID-19) Nasıl Korunuruz? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koronavirüsten (COVID-19) Nasıl Korunuruz? için ilk yorumu yapabilirsin.