Kudret Narının Faydaları

Kudret nasıl kabakgil familyasına ait ince gövdeli bir bitkidir. Yaprakları saplı olup el gibi parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. Meyveleri 8-15 cm uzunluğunda, 4-10 cm eninde üzeri çıkıntılıdır. Önce yeşil olan meyve, sonra olgunlaştıkça altın sarısına döner. İçinde 20-30 adet koyu kırmızı renkte fasulyeye benzer tohum bulunur. Kudret narı ev ilaçlarında, zeytinyağına karıştırılarak tüketilir. Kudret narının Anavatanı Hindistan olduğu söylenir. Afrika, Asya, Türkiye ve İtalya gibi ülkelerde yetişmektedir. Ülkemizde ise Yalova ve Bursa bölgelerinde yetiştirilir. Kudret narı sonbahar mevsiminde toplanır. Taze yenildiğinde vücut sağlığına büyük katkıları olur. Bu yüzden taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kudret narının bilinen faydaları şunlardır:
Kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıkları tedavi eder.


Karaciğeri destekleyerek karaciğer hastalıklarının oluşmasını önler.
Egzama ve sedef gibi cilt deri hastalıklarına iyi gelir.
Yara ve iltihapları kısa sürede iyileştirir.
Bağırsak tembelliğini yok eder.
Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
Rahim yaralarını kısa sürede iyileştirir.
Yanık yaralarına iyi gelir.
Yüksek oranda e vitamini ve protein içerir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?
Taze meyve için Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilir. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta ezilip üzerine bir miktar bal katıp sabah özellikle aç karnına 1 çorba kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir. Kudret narının tazesini bulamadığınız zaman çekirdeğini temizleyip, küçük parçalara ayırıp balla karıştırarak tüketmelisiniz. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulandırıp tüketebilirsiniz. Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kudret Narının Faydaları - A piece of fruit - Bitter melon Kudret Narının Faydaları için yorumda bulun

    Kudret Narının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kudret Narının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.