Market Alışverişinde Koronavirüsten Korunma Yolları

Markete gitmeden önce mikroplardan uzak kalabilmek için dikkat edebileceğiniz noktaları sizin için aşağıda sıraladık.

Market Alışverişi Yaparken Sağlıklı Kalın

Mikroplardan uzak durmak her zaman için iyi bir fikirdir. Ancak bu durumun daha önce hiçbir zaman son günlerde yaşanan Koronavirüs salgınında olduğu kadar ciddi bir önemi olmamıştır. Çünkü Koronavirüsten korunmak aşağı yukarı ölüm kalım meselesi haline geldi . Bu yüzden markete gidip alışveriş yaparken herkes biraz daha dikkatli davranmaya çalışıyor.

Daha önce sıradan günlük bir iş olarak kabul edilen market ziyareti, salgın sonrasında önceden hazırlık yapılması gereken özel bir iş haline geldi.

Neyse ki mikropları öldürmek ve bu süre zarfında enfeksiyona yakalanmamak ya da başkalarını enfekte etme riskinizi azaltabilmek için yapabilecekleriniz bulunuyor.  Markette mümkün olduğunca güvenli alışveriş yapmak için dikkat edilmesi gerekenleri en önemli noktaları izin için derledik ve aşağıda sunuyoruz. Market alışverişinde koronavirüsten korunma yolları ve alışverişlerde olabildiğince güvenli bir koşullarda kalmak için lütfen okumaya devam edin.

Markete Günün En Tenha Saatinde Gidin

Markette günün daha az meşgul olduğu saatlerde gitmek diğer insanlarla temas etme riskini ciddi ölçüde önleyebilir. Böylece kalabalık insan gruplarından kaçınmış olursunuz. Diğer insanlarla yakın temas etmeyeceğiniz için de enfeksiyon riskiniz düşer.

Ayrıca mağazaların pek çoğu gece itibariyle sanitize olur. Bu nedenle göreceli olarak sabah saatlerinde etraf daha temizdir. Bütün gün insanların alışveriş için giriş çıkış yaptığı marketlerin havası ve tezgahları doğal olarak akşam saatlerinde daha fazla mikroorganizma yüklü olacaktır.

Alışveriş Sepetinizi Sterilize Edin

Çalışmalar COVID-19 etmeninin bazı yüzeylerde birkaç güne kadar yaşayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle alışveriş sepetlerinin kollarını strelize edici bir mendille silin. Ayrıca dondurucu ve buzdolabı kapı kollarını açtıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmek için yanınızda fazladan ıslak mendil bulundurun.

Market alışverişi sırasında elleriniz yüzünüze sürmeyin. Virüsün vücuda girişini sağlamanın en kolay yöntemi kontamine bir yüzeye dokunduktan sonra elinizi yüzünüze, gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza dokundurmaktır. Amerikan Enfeksiyon Kontrol Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre insanların yüzlerine bir saat içinde20 kereden fazla dokundukları ortaya çıktı.  Bu nedenle yüzünüze dokunmamak sandığınızdan daha zordur. Bir maske ağzınıza ve burnunuza dokunmamanıza kısmen yardımcı olur.

Market Koridorlarında Sosyal Mesafeye Dikkat Edin

Markette gezerken diğer insanlardan yaklaşık 5-6 metre uzakta durmaya çalışın. Aslında bu düşündüğünüzden kolay olabilir. Kalabalık bir koridordan kaçınabilirsiniz ve birkaç dakika sonra aynı reyonun önü boşaldığında tekrar gelerek alışveriş edebilirsiniz.

Başkalarına Karşı Nazik Olun

Tıpkı kendi sağlığınızı düşünürken dikkatli olduğunuz gibi diğer insanlar için de düşünceli olun.   Sözgelimi yardıma ihtiyacı olan yaşlı bir komşunuz varsa ona kendisi için alışveriş yapıp yapmayacağını sorabilirsiniz ya da çevrimiçi teslimat seçeneğini kullanmayı öğretmeye çalışabilirsiniz.

Ve tabii eğer hasta iseniz evde kalın.

Tek Kullanımlık Eldivenler Yanınızda Olsun

Antimikrobiyal mendiller, kavanozlar, plastik kaplar, teneke kutular ve şişeler gibi ambalajları temizlemek için bu temizleme mendillerini kullanabilirsiniz, fakat iş kasada ödeme yapmaya gelince biraz daha ileri koruyucu davranmakta yarar vardır. Bu nedenle de ödeme işlemleri sırasında tek kullanımlık eldiven giyin.

Nakit Para Kullanmaktan Kaçının

Ödeme sırasında mümkün olduğu kadar banka kartı  ya da benzeri elektronik yöntemleri kullanın. Böylece potansiyel olarak bakteri taşıma riski yüksek olan kağıt ya da madeni paraya dokunmanız önlenmiş olur Elektronik ödeme yapamıyorsanız. nakit ya da bozuk paraya dokunduktan hemen sonra elleriniz temizleyin.

Ellerinizi Dezenfekte Edin

Alışveriş bittikten sonra arabanıza binmeden ya da araba anahtarlarınıza ya da akıllı telefonunuza dokunmadan önce el dezenfektanı kullanın

Su ve sabuna ulaşmak mümkün değil ise elleri temizlemenin en uygun yolu minimum  ` alkol içeren el dezenfektanıdır. Bu konuda küçük bir damla ile yetinmeyin. Ayrıca dezenfektanı ellerinizin arkasına da sürdüğünüzden emin olun.

Market Poşetlerini Eve Sokmayın

Eve döndükten sonra alışveriş poşet ya da çantalarını dışarıda bırakın. Yiyecekleri içeri taşırken torbaları evinizin dışında bırakın Bu biraz sıkıcı ve uzun süren bir işlem gibi görünse de herhangi bir mikroorganizmanın plastik ya da kağıt torbalarda kalarak evinize girme şansınızı azaltır.

Market alışverişinde koronavirüsten korunma yolları olarak yukarıda belirtilen önlemlere uyduğunuz takdirde bulaşı riskiniz büyük oranda azalacaktır.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Market Alışverişinde Koronavirüsten Korunma Yolları için yorumda bulun

    Market Alışverişinde Koronavirüsten Korunma Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Market Alışverişinde Koronavirüsten Korunma Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.