Otomatik Ödeme Nedir, Ne İşe Yarar?

Faturalar günlük hayatta önemli bir yere sahiptir. Öyle ki ev ihtiyaçlarını karşılamak adına elektrik, su, telefon, doğalgaz vb. birçok faturayı ödemek için belli bir çaba sarf etmeniz gerekir. Bir ay boyunca kullanmış olduğunuz hizmetlerin faturalarını öderken zaman harcarsınız ancak otomatik ödeme bunun önüne geçmektedir.

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bu hizmet birçok kişinin evinden bile çıkmadan faturalarının ödenmesine imkân tanımaktadır. Peki, tam olarak otomatik ödeme nedir ve otomatik ödeme ne işe yarar?

Otomatik Ödeme Nedir?

Otomatik ödeme bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir ödeme kolaylığıdır. Doğalgaz, elektrik, su, telefon ve internet faturalarınızı rahatlıkla banka hesabınıza otomatik ödeme talimatı vererek gerçekleştirebilirsiniz. Böylece evden çıkmadan oturduğunuz yerden tüm faturalarınızı ödemiş olursunuz.

Bunun için izleyeceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Mobil şube, ATM, internet şubesi veya telefon bankacılığından otomatik ödeme talimatı verebilmeniz mümkündür. Otomatik ödeme bankanızdan vadesiz hesabınıza tanımlanmakta ve vadesiz hesabınızda para olduğunda belirlenen günlerde ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Son ödeme tarihi ne zamansa faturalarınız buna göre programlanarak son ödeme tarihi geldiğinde banka tarafından ödenir. Bunun için fatura bedelinin bankada vadesiz hesabınızda olması gerekiyor. Aksi takdirde faturanızın son günü otomatik ödeme talimatınız gerçekleştirilemez. Bunun dışında faturanız gününde ödenmediği için gecikme bedeli de tahsil edilebilir. Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde vadesiz hesabınızda sürekli bir miktar para bulundurmanız gerekmektedir.

Otomatik Ödeme Ne İşe Yarıyor?

Otomatik ödeme hizmeti ile birlikte fatura ödeme derdiniz tamamen bitmektedir. Buna harcayacağınız zamanız başa bir işiniz için harcayabilir veya zaman kazanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunuyor.

Otomatik ödeme talimatı verdikten sonra faturaların karşılığı olan paranın mutlaka hesabınızda yer alması gerekiyor. Yani fatura, kira veya hangi gideriniz için otomatik ödeme talimatı verdiyseniz bu faturaların toplam tutarının vadesiz hesabınızda bulunması faturalarınızın sorunsuz bir şekilde ödenmesine yardımcı olacaktır. Aksi takdirde faturalarınız ödenmeyecektir. Bu da zamanla faturalarınıza gecikme bedeli yansıtılmasına hatta elektrik veya suyunuzun kesilmesine neden olabilir. Otomatik ödeme hayatı kolaylaştırmasına rağmen dikkat edilmediğinde büyük sorunlara da yol açabilmektedir.

Eğer sürekli olarak vadesiz hesabınızda belli bir miktar para bulunuyorsa otomatik ödeme talimatı sizin için mantıklı olabilir. Yok, eğer hesabınızda hiç para olmadığı zamanlar da oluyorsa kesinlikle otomatik ödeme talimatı vermemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Otomatik Ödeme Nedir, Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    Otomatik Ödeme Nedir, Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Otomatik Ödeme Nedir, Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.