Parmak Çıtlatmanın Zararları

Günümüzde pek çok kişi stresli anlarda, sinirlendiğinde, panik içerisinde olduğunda ya da durduk yere parmaklarını çıtlatmaktadır. Parmak çıtlatmak her ne kadar çıtlatan kişiyi rahatlatsa da etrafında bulunan kişileri rahatsız etmektedir. Aynı zamanda tabii ki de parmak çıtlatmanın bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bugün ki yazımızda sizlere parmak çıtlatmanın zararları hakkında bilgi vermek isteriz.

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda parmak çıtlatmanın ciddi problemlere yol açmayacağına dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ihtimal dahilinde oluşabilecek birçok zararı bulunmaktadır. Bizler de sizlere bu ihtimal doğrultusunda başınıza gelebilecek zararlardan bahsetmek isteriz.

  • Parmak çıtlatmak parmağınızda bulunan bağların zarar görmesine neden olma ihtimali bulunmaktadır.
  • Sürekli olarak parmak çıtlatmak parmakların zayıflamasıyla birlikte ellerin güçsüz kalmasına neden olacaktır.
  • Aynı zamanda yapılan araştırmalar doğrultusunda parmakları çıtlatmak eklemler de şişliği sebep olabilmektedir.
  • Eklem yapısında bulunan yumuşak dokunun hasar görmesine sebep olunabilir.
  • Parmaklarınızı sürekli çıtlatırsanız kavrama yeteneğinizi kaybetme olasılığınız bulunmaktadır.

Neden Parmaklarımızı Çıtlatırız?

Sürekli olarak yazı yazan kişiler de meydana gelen yazıcı krampı sonrasında parmakları rahatlatmak amacıyla insanlar parmaklarını çıtlatabilmektedir. Aynı zamanda stresli dönemlerde, anlarda ve heyecan yapılması gibi durumlar ile karşı karşıya kalındığında parmak çıtlatma ihtiyacı duyulabilmektedir. Ellerimizi uzun süre kullandığımız durumlar da rahatlatmak maksadıyla parmaklarımızı çıtlatma gereksiniminde bulunmaktayız. Bu durumlar dışında bu durumun alışkanlık haline gelmesiyle birlikte arada parmaklarımızı rahatlatmak maksadıyla çıtlatabiliyoruz.

Parmaklarınızı çıtlatmamak için dikkatli olmanız önerilmektedir. Elleriniz ile başka bir şey ile meşgul olabilir ve unutmaya çalışabilirsiniz. Kendinize zarar vermeyecek farklı alışkanlık öğrenmeye gayret göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdir de parmak çıtlatmanın zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda parmaklarınızı çıtlatmamak için hem zihninizi hem de ellerinizi meşgul edecek bir hobi edinebilir ve kendinizi oyalayabilirsiniz. Örneğin resim yapabilir ya da yazı yazabilirsiniz.

Stresli durumlarda parmak çıtlatmayı alışkanlık edinen kişiler için stres topu önerilmektedir. Böylelikle ellerinizi meşgul etme fırsatını dahi bulabilir ve parmaklarınızı rahatlamış hissedebilirsiniz. Hatta çevreniz de bulunan kişilere parmağınızı çıtlattığınızı gördüğünde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda kendinize gelebilir ve parmaklarınızı çıtlatmak için başka şeyler ile meşgul olmaya çalışırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Parmak Çıtlatmanın Zararları için yorumda bulun

    Parmak Çıtlatmanın Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Parmak Çıtlatmanın Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.