Romatizma Nedir, Sebep Olan Etkenleri Nelerdir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde insanların hareketsiz kalması artış göstermektedir. Günümüzde insanlar çok az hareket ediyor ve kimi zaman markete gitmeden internet üzerinden sipariş vererek evine getirmeye başlamış bulunmaktadır. Bu gibi durumlar da romatizmanın başlamasına neden olmaktadır. Romatizmanın en önemli sebepleri arasında hareketsiz yaşam tarzı, daha çok evde vakit geçirme, spor ya da egzersiz yapmama gibi nedenler romatizma hastalıklarının nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak aileden gelen kalıtsal rahatsızlıklar da büyük rol oynamaktadır.

Romatizma hastalığının belirli bir açıklaması ya da tanımı bulunmamaktadır. İnsanların vücutlarında meydana gelen birçok rahatsızlık romatizmaya sebep olmaktadır. Peki, romatizma olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Eklem çevresinde ve eklem çevresinin etrafında bulunan bağ dokularında hassasiyet hissediyorsanız romatizmanız olabilir. Bunun için uzman doktora danışmanız gerekmektedir.

Romatizma Hastalığı İlerler mi?

Romatizma hastalığının yaklaşık yüzde 90’ı kalıcıdır. Böylelikle romatizmanın sürekliliği olduğunu söyleyebiliriz. Romatizma ağrılı bir hastalıktır. Her ne kadar önemsenmese de zaman içerisinde eklemlerde sakatlık söz konusu olabilmektedir. Hatta hastalığın ilerlemesi durumunda yatağa bağlı olma ihtimali de bulunmaktadır. Bunun için romatizma hastalığını önemsemeniz gerekmektedir.

Romatizma hastalığı genetik olabilmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda çoğu zaman anne-babadan çocuğuna geçtiği kanısına varılmıştır. Bundan dolayı aile de böyle bir yatkınlık bulunuyor ise sizde olma ihtimali de bulunmaktadır.

Yağmurlu ve Soğuk Havalarda Romatizma Kendini Belli Eder mi?

Günümüzde romatizma hastalarının bir çoğu yağmurlu ve soğuk havalarda ağrılarının daha da arttığını belirtmektedir. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanamamaktadır. Ancak günümüzde pek çok kişinin muhakkak başına gelmiş durumlar arasında bulunmaktadır. Yağmurlu ve soğuk havalarda romatizma hastalığı bulunan birçok kişinin ağrıların da artış göstermektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler havanın durumuna göre giyinmeleri önerilmektedir.

Aynı zamanda yağmurlu ve soğuk havalar da romatizma kendini belli etmesi bilimsel olarak kendini belli etmese de özellikle yaz aylarında romatizma hastalarının şikayetlerinin azaldığı görülmektedir. Böylelikle sıcağın eklem ağrıları için iyi geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca hareketli yaşam standartlarına da özen göstermeniz gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz ya da spor yapmak romatizmanız için iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Romatizma Nedir, Sebep Olan Etkenleri Nelerdir için yorumda bulun

    Romatizma Nedir, Sebep Olan Etkenleri Nelerdir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Romatizma Nedir, Sebep Olan Etkenleri Nelerdir için ilk yorumu yapabilirsin.