SAĞLIKTA EGZERSİZ ve BESLENME

Sağlık, çoğu kişi için değeri kaybedildikten sonra anlaşılıyor. Oysa günlük egzersizler ve tükettiğimiz doğru besinlerle sağlığınızı koruma altına kolaylıkla alabilirsiniz. İnsanların gelişmesi, büyümesi ve sağlıklı uzun süre yaşaması için doğru beslenme çok önemli bir ihtiyaç doğuruyor. Tükettiğimiz besinler hem fiziksel sağlığımızı hem de ruhsal sağlığımızı etkiliyor. O yüzden tükettiğimiz yiyecekleri iyi seçmemiz gerekiyor. Sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde yiyecek ve içeceklerin sağlık üzerinde etkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yoğun ve hızlı akan hayatımızda daha çok hazır gıdalar tercih ediliyor. Marketlerde alınan tüm paketli yiyecek ürünleri hazır gıda sınıfına giriyor. Hazır gıdalar, gıdanın belirli bir süre dayanması için kimyasal bileşenler, katkı maddeleri ve gıda boyaları içeriyor. İçerisinde bulunan bu maddeler sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalar ve beslenme uzmanları, hazır gıdaların sağlıksız olduğunu açıkça ifade ediyor. Hazır gıda tüketen insanlar en fazla kanser ve obezite riski taşıyor. Hatta bazı çocuklar için hazırlanmış hazır gıdalar zihinsel sağlığı tahrip ediyor. Çocukların boy uzaması ve kişisel gelişimini engelliyor. Sağlıksız bir nesil yetiştiriyor. Çocuklara atıştırmalık olarak abur-cubur yerine meyveye alıştırmanız gerekiyor.  Çocuklarınıza dengeli beslenme alışkanlıklarını çok küçük yaşta aşılamalısınız.

Fast food adı altında satılan yiyecekler obeziteye davetiye çıkartıyor. Obezite, zamanla kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikliyor. Üst üste işlenmiş yağda patates kızartmaları kolesterolü tetikliyor. Dünya üzerinde büyük bir çoğunluk obezite veya obezite riski taşıyor. Obeziteyle savaşmak için sadece belirli diyet yapmak yetemeyebiliyor. Belirli sıklıklarla spor yapmak gerekiyor.

Vitaminler ve mineraller büyüme ve gelişmemizi sağlıyor. Bizleri kronik hastalıklardan korur ve hastalığa yakalanmışsak çabuk atlatmamıza fayda sağlıyor. Vitaminler sağlığımıza faydalı oldukları gibi davranışlarımızı da iyi yönde etki gösteriyorlar. Vitamin ve mineraller enerji vermezler. Ama sağlıklı yaşam kalitemizi artırıyorlar. Vitamin eksikliklerinde doğrudan deri, kemik, göz ve kan hastalıklarını ortaya çıkarabiliyor. Bunlara uykusuzluk, halsizlik, dikkatsizlik ve cilt problemlerde eklenebiliyor. Bebek ve çocuklarda eksikliğinde ise zekâ gelişimini ve büyüyüp gelişmesini engelliyor. Bebekler ve çocukların gelişimi için bazen omega-3 ve ihtiyaca göre vitamin takviyesi yapılıyor.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. SAĞLIKTA EGZERSİZ ve BESLENME için yorumda bulun

    SAĞLIKTA EGZERSİZ ve BESLENME için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SAĞLIKTA EGZERSİZ ve BESLENME için ilk yorumu yapabilirsin.