Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak eski çağlardan beri yaygın kullanılan şifalı bitkilerimizden birisidir. Özellikle anti-bakterial etkisi nedeniyle pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsak içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Başta kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon olmak üzere pek çok hastalığın oluşmasını önler. Ayrıca antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olun sarımsak kansere karşı koruyucu bir bitkidir.

Kemik, cilt ve saç sağlığı için faydalı bir bitki olan sarımsak, zengin bir vitamin kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu nedenle özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı mutlaka sarımsak tüketilmelidir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketebilen sarımsak, her türlü sebze ve et yemeğine konabilir.

Sarımsak mutfaklarda lezzet ve şifa amacıyla eski çağlardan beri kullanılmıştır. Antibiyotik özellikleri bulunan bu şifalı bitki ayrıca antiviral, antifungal ve antiparazitik etkiye sahiptir. Bu nedenle başta grip, nezle, astım olmak üzere, öksürük, bronşit, bademcik, romatizma ve eklemlere iyi geldiği bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Sarımsak içinde yüksek miktarda manganez ve B6, yeterli miktarda C vitamini, bakır, selenyum, fosfor ve B1 ve kalsiyum bulunur. Antioksidan ve iltihap karşıtı etkisi ile bilinen flavonoid bileşikleri ve amino asitler içerir. Sarımsağın birçok yararı kükürt bileşiği olan Allisin (sarımsağa koku ve lezzet veren) maddesinden kaynaklanır.

Sarımsak kandaki adiponektin seviyesini arttırıp vücudun açlık kan şekerini düşürür. Ateroskleroz ve nefropati gibi diyabet komplikasyonlarını önler. İnsülin direncini azaltır.
Sarımsak yağı diyabet hastalarının kardiyomiyopatiden (anormal genişleyen veya sertleşen kalp kası hastalığı) korunmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan sülfür bileşikleri sayesinde antimikrobiyal özelliklere sahiptir Allisin bileşiği sıtma hastalığı parazitlerini yok eder. İlaca dirençli mikrobiyal hastalıkları önler. Sarımsak esansı akciğerler ve bronşları dezenfekte ederek mikropları ortadan kaldırır.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Otomatik taslak - A bowl of fruit sitting on a table - Eating Sarımsağın Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Sarımsağın Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sarımsağın Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.