Şeker Hastası Nasıl Beslenmeli?

Şeker Hastası Nasıl Beslenmeli?

Diyabet hastalığı günümüzde şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Diyabet hastalığı ilgi isteyen olağanüstü hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bunun için günlük hayatınızda tükettiğiniz besinlere özen göstermeniz gerekmektedir. Böylelikle gündemimizde yer alan sorular arasında şeker hastası nasıl beslenmeli?  Bulunmaktadır.

Şeker hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin kullanamaması ve yeterli insülin direncini salgılayamaması durumunda oluşmaktadır. Bu hastalığın iyileşme süreci netlik kazanmamıştır. Bundan dolayı bu hastalık bir ömür boyu sürmektedir. Ancak bu süreç içerisinde hastalığa bağlı olarak oluşan bazı problemleri önleyebilir ya da geciktirebilirsiniz. Şeker hastalığının en önemli unsurları arasında diyet programı bulunmaktadır. Böylelikle hastalık ile barışık bir hale gelerek tükettiklerinize dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle hazır gıdalardan uzak durmalı ve sebze ağırlıklı beslenmeniz önerilmektedir. Peki, şeker hastası nasıl beslenmeli? Size bu konuda bilgi vermek isteriz.

Beslenme Önerileri

Öncelikle sağlıklı gıdalar tüketmeniz gerekecektir. Ancak sağlıklı gıdaları da çok fazla abartmamanız önerilmektedir. Aynı zamanda yemek saatlerinizi de düzenli bir programa sokarak kendiniz için diyabet diyeti oluşturmalısınız. Şeker hastası için beslenme önerilerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Sebze ve Meyve

Sebze ve meyveler zengin vitamin ve mineral içermektedir. Aynı zamanda lifli yapıya sahip olmalarından dolayı kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayacaklardır. Lahana, portakal, ıhlamur, şalgam, ıspanak, turp gibi sebzeleri kesinlikle düzenli olarak tüketmeniz önerilmektedir. Ancak sebze ve meyvelerin tuz ve sos içermemesi önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı günümüzde pek çok faydası bulunmaktadır. İyi kolesterolü yükselterek damar tıkanıklığı problemi ile karşı karşıya kalmanızı engellemektedir. Böylelikle insülin direncinizi azaltarak kan şekerinizi düzenlemektedir.

  • Yeşil Çay ve Üzüm Çekirdeği

Üzüm çekirdeği ve yeşil çay şeker hastalarının kesinlikle kullanması gereken besinler arasında bulunmaktadır. İlaçlarınız dışında güçlü bir tedavi olarak bilinmektedir. Bu besinleri tüketerek vücudunuzda bulunan insülin etkinliği arttırabilir ve diyabet sonucunda oluşabilecek hastalıkların oluşmasını engelleyecektir.

  • Sarımsak ve Domates Suyu

Domates suyu şeker hastaları için en ideal beslenme yöntemleri arasında bulunmaktadır. Kanınızı sulandırma görevinde bulunmaktadır. Özellikle taze sıkılmış domates suyu vazgeçilmezleriniz arasında bulunmalıdır. Aynı zamanda sarımsak sayesinde de şeker hastalığının oluşturabileceği kalp ve damar hastalıklarına karşı sizleri koruma altına alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şeker Hastası Nasıl Beslenmeli? için yorumda bulun

    Şeker Hastası Nasıl Beslenmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şeker Hastası Nasıl Beslenmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.