Sizi 24 Saat Ya da Daha Kısa Bir Sürede Öldürebilecek Tıbbi Hastalıklar

Bazı hastalıklar insanları 24 saat ya da daha kısa sürede öldürebilir.  Yalnız öncelikle belirtilmesinde fayda olan nokta bu hastalık etmenlerine ve hastalıklara çok seyrek rastlandığıdır.

Illinois Oark Ridge’deki Advocate Lutheran Genel Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Direktörü Robert Citroberg hasta olup olmadığınızı ya da ne kadar hastalanabileceğinizi belirleyen birden fazla faktör olduğunu bildiriyor. Söz gelimi kalıtsal faktörler bireyi hastalığa yatkın hale getirebileceği gibi virüsün saldırganlık derecesi da onu öldürücü yapabilir. Yine de bu hastalıkların çok yaygın olmadığını tekrar edelim. Şimdi 24 saatte ya da daha kısa sürede ani ölüme yol açan hastalıklar inceleyelim.

İnme

Amerikan İnme Derneğine göre her 4 dakikada bir kişiye inme inmektedir. Bir pıhtı beyindeki bir kan damarını bloke ederse beyne giden oksijen kesilir. İskemik inme durumunda hastanın hayatını kurtarmak için pıhtıyı çözebilecek ilaçlar verilebilir. Fakat bu ilaçlara ilk 3 saat içinde ulaşmak çok önemlidir.

Sıtma

Sıtma sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Özellikle Güney Amerika, Afrika ve Asya gibi çeşitli bölgelerinde rastlanabilir. Citronberg, P. falciparum adı ile tanımlanan bir sıtma paraziti ölümcül sonuçlara yol açabilir diyor. Parazit, bireyin vücut dokularına oksijen iletmekle görevli kırmızı kan hücrelerini hızla yok ederek ölüme neden olabiliyor.

Şiddetli Dang Humması

Dang humması Dünya Sağlık Örgütü tarafından da bildirildiği gibi sivrisinek kaynaklı ciddi enfeksiyonlardan biridir. Semptomları gribe benzese de gripten çok daha tehlikelidir. Dünya Sağlık Örgütü popülasyonun % 50 sinin bu hastalıktan enfekte olma riski ile karşı karıya olduğunu rapor etti.

Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

  • Yüksek ateş,
  • Şiddeti baş ağrısı,
  • Eklem ağrısıdır.

Bunların yanı sıra enfeksiyon, şiddetli karın ağrısı ve ölümcül sonuçlara yol açabilen kontrol altına alınamayan inatçı bir kusma ile devam edebilir. Bu hastalığın başlamasını takip eden ilk 24 ila 48 saat içinde derhal tıbbi müdahalede bulunulması gereklidir.

Sıtmanın tersine dang hummasını önleyebilecek herhangi bir ilaç bunmuyor. Bu konuda alınabilecek tek önlem bolca sivrisinek kovucu kullanmak olabilir.

Ani Kalp Durması

Bu durum nedeniyle Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 325.000 yetişkin hayatını kaybediyor. Özellikle 30 ila 40 yaş arası yetişkinler için daha ciddi bir tehlikedir. Kalp krizinden farklı olan ani kardiyak ölümü çoğu kez aritmi nedeniyle oluşur. Anında müdahale edilmediği takdirde birey birkaç dakika içinde ölebilir.

Pnömonik Veba

Özellikle Afrika’da rastlanan akciğerleri tutan bir veba türüdür. Enfekte bir pire ısırığı ya da hasta kişi ile temas sonucu bulaşır. Dünya Sağlık Örgütünün verdiği bilgilere göre hastalık mümkün olan en kısa sürede antibiyotiklerle tedavi edilmediği takdirde 24 ila 48 saat içinde bireyi ölüme götürebilir.

Meningokosemi

Meningokok bakterileri nadir olarak meningokosemi adı verilen bir hastalığa sebep olabilir. Bu bakteri hastanın vücudunda kan dolaşımı ile organlara ulaşır. Bu nedenle hızlı bir organ yetmezliğine ve ölüme sebep olabilir. Bu hastalık nedeniyle 8 saat içinde ölen hastalar olmuştur. Son derece agresif bir şekilde dokuları yok eder ve kan damarlarını pıhtılaştırarak uzuvların ölümüne yol açar.  En çok korkulan enfeksiyonlardan bir tanesidir. En iyi yöntem aşı ile bu hastalıktan korunmaktır.

Kolera

Vibrio Kolera bakterileri ile kontamine olmuş su ya da yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ishale ve çok ciddi dehidratasyona sebep olur. Dünya Sağlık Örgütüne göre birkaç saat içinde şok görülebilir. Bahse konu şok ani ölüme yol açabilir. Hastalığın tedavisi için olabilecek en hızlı şekilde doktora başvurulmalıdır.

İnvaziv Grup A Streptokok Enfeksiyonu

Bir başka deyişle et yiyen streptokok enfeksiyonu olarak da tanımlanmaktadır. Bu enfeksiyon bir tür Streptococc bakterileri nedeni ile olur. Kırmızı bir yumru halinde başladıktan sonra, gözle dahi izlenebilecek şekilde yayılır.

Bu hastalıkta tedavi için bakteriden etkilenen doku mümkün olan en kısa sürede cerrahi yöntemle çıkarılmalıdır. Ayrıca doktor tarafından önerilen antibiyotiklerle de tedavisi gereklidir. Geç kalındığı takdirde sonuç ölümcül olabilir.

Septik Şok

Kanda akan bakteriyel bir enfeksiyon septik şok olarak tanımlanan kan basıncının düşmesine sebep olabilir. Hastaların bir an önce yoğun bakım ünitesinde acilen tedavi edilmesi gerekir. İlk 6 saat içinde önlem alınmazsa hayatta kalma şansı çok azalır.

Toksik Şok Sendromu

Toksik şok sendromu kan dolaşımı ile toksinlerin organlara yayılmasına yol açan bakteriyel bir enfeksiyondur.2017 Yılında Staphylococcus aureus bakterileri nedeni ile 16 yaşında bir kızın vefat ettiği vaka literatürde yer alıyor. Yetkililer kızın ertesi sabah uyanamadığın rapor ettiler.

Hantavirüs

Hantavirüs enfekte olmuş kemirgenlerin dışkılarına, idrarına ya da tükürüğüne maruz kalınması sonucunda bulaşan bir virüstür. Hastalığa tutulan kişilerde ölüm oranı % 38’dir. Grip benzeri belirtilerle başladığı için teşhisi zor olabiliyor. Bu nedenle atlanmaması ve hemen tedaviye başlanması gereken tehlikeli bir hastalıktır.

24 Saat içinde ani ölüme yol açan hastalıklar bunlardır

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sizi 24 Saat Ya da Daha Kısa Bir Sürede Öldürebilecek Tıbbi Hastalıklar için yorumda bulun

    Sizi 24 Saat Ya da Daha Kısa Bir Sürede Öldürebilecek Tıbbi Hastalıklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sizi 24 Saat Ya da Daha Kısa Bir Sürede Öldürebilecek Tıbbi Hastalıklar için ilk yorumu yapabilirsin.