Solunum Yolları Hastalıkları Nelerdir?

En kısa ifade ile solunum sistemini oluşturan burun, yutak, soluk borusu ve akciğerlerde görülen hastalıkları ifade etmektedir. Söz konusu hastalıkların en ciddi olanlarını ise akciğer hastalıkları oluşturmaktadır. Solunum yolları hastalıkları aynı zamanda üst solunum yolları ve alt solunum yolları hastalıkları olarak da ikiye ayrılabilmektedir. Solunum yolları hastalıklarında dikkat gerektiren bir diğer unsur ise hastalıkların normal süreçlerin çok üzerinde ve uzun süreli olarak devam etmesi durumunda tekrar doktora görünülmesi gerektiğidir.
Üst Solunum Yolları Hastalıkları
Bu hastalıklar üst solunum yolunu oluşturan yutak ve burunda görülmektedir. Sinüzit, nezle, grip, larenjit ve farenjit gibi hastalıklar ise bu bölümde oluşan hastalıkları ifade etmektedir. Çoğunlukla bu alanda iltihaplanma sonrası karşılaşılan hastalıkları ifade etmektedir. Üşüme, ateş, burun ve boğazda ağrı, burunda tıkanıklık ve ağrı, balgam, baş ve kulak ağrısı gibi belirtiler göstermektedir.
Hastalık ortalama olarak 7- 10 gün aralığında kendisini devam etmektedir. Genellikle mikrop ve virüslere dayanan hastalık tedavisinde ilk dikkat edilecek noktaların başında temiz hava yer almaktadır. Beslenme ve bol sıvı tüketiminin önemli bir yere sahip olduğu hastalıkta doktorun vermiş olduğu ilaçlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde temiz hava ve buhar alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Alt Solunum Yolları Hatalıkları
Gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerde görülen hastalıkları ifade etmektedir. Akut bronşit, kronik bronşit, koah, zatürre, verem ve akciğerlerde görülen hastalıkları ifade etmekle birlikte virüs ve bakteri kaynaklı olarak görülmektedir. Ateş, üşüme, göğüs ağrısı, halsizlik, öksürük, ateş, kusma, balgam, baş ve eklem ağrıları gibi çeşitli belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.
Alt solunum yolları hastalıklarının belirli bir bölümü bulaşıcı niteliğe sahip olmasının yanı sıra bulaşıcı olanları genellikle hava yolu ya da temas sonucunda yayılmaktadır. Çoğu zaman 2 – 3 hafta aralığında devam eden hastalık, hastanın durumuna göre daha az veya daha uzun sürebilmektedir. Bu hastalıklarla karşı karşıya kalınması durumunda tedavi süreci için doktor muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Solunum Sistemi Nedir?
Solunum sistemi en temelde kandaki karbondioksit ile oksijenin yer değiştirerek vücuda oksijen girişini sağlamaktır.

Cihat Özgen

Düşünebilmek Özgürlüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Solunum Yolları Hastalıkları Nelerdir? için yorumda bulun

    Solunum Yolları Hastalıkları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Solunum Yolları Hastalıkları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.