Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alan Kadınlar

Sosyal sorumluluk nedir? İçinde yaşanan ülkenin ve dünyanın sorunlarına kayıtsız kalmamak; bunlara karşı, insan olmanın gerektirdiği sorumluluğu almaktır. Bu sorunun aynı zamanda sizin bireysel sorununuz olması ve sizi olumsuz etkilemesi şart değildir; amaç, bazen diğer insanlara, bazen hayvanlara, bazense doğaya faydalı olmaktır. Toplumlar bu sosyal vazifelerini yürütürken bireysel çabaların yanı sıra dernek ve vakıf gibi kuruluşlar meydana getirerek belli adımlar atarlar.

Kadınların Rolü

Kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi, tüm dünyada ve Türkiye’de önemi giderek artan sosyal sorumluluk sahasında da büyük roller üstlenmektedir. Gerek gönüllü olarak gerekse çalışan, kadınlar vakıfların ve derneklerin ayakta kalması için büyük bir çaba sarf etmektedir. Bu tespiti, ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının internet sayfalarına baktığımızda rahatlıkla yapabiliyoruz. Üstelik bu durum yalnızca şimdi değil, eski devirlerde de böyledir; tarihi kayıtlar bize bu konuda geniş bilgi sunmaktadır. Örneğin Osmanlı Devleti’nde “valide sultanlar” pek çok hayır işine imza atmışlardır.

Örnekler

TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı)’in kurucusu Suna Kıraç; LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver; Bir Dilek Tut Türkiye çalışanları Zeynep ÜRKÜN(Genel Müdür), Tülin KATIRCIOĞLU SERBEST (Dilek Koordinatörü), Semra BAHÇEKAPILI (Ofis Koordinatörü), Aslı BATTAL ÖZER (Gönüllü ve Eğitim Koordinatörü); AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Ayşen Özyeğin bu erdemli kadınlardan yalnızca birkaçıdır.
Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Kanserle Savaş Vakfı, Türkiye Diyabet Vakfı ve benzeri oluşumlar da birçok kadının aktif olarak görev yaptığı yerlerdir. Belki de kadınların anaç ve merhametli yapısı, çocuk yetiştirmekten gelen “topluma yararlı olma” dürtüsü, sosyal sorunlarda da kendini bu şekilde gösteriyordur. Yaratılış gereği ruhen güçlü olan kadınlar, demek ki bu potansiyellerini kendilerine saklamaktansa yardıma ihtiyaç duyanlarla paylaşmak istemektedirler.
Günümüzde iş hayatına daha fazla atılan kadınlar, bundan da aldıkları öz güvenle sosyal problemlere çözüm sunabilme yeteneklerini geliştirmiştir. Geleceğin annelerini ve babalarını eğitirken aynı sorumluluk duygusunu onlara da aşılıyor olmalılar. Sonuçta kadınların vazgeçilmezliği ve güzel yürekleri, bu tarz toplumsal proje odaklı çabalarda yer almaları ve kadın dayanışmasının en güzel örneklerini sergilemeleri sayesinde bir kez daha anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alan Kadınlar için yorumda bulun

    Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alan Kadınlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alan Kadınlar için ilk yorumu yapabilirsin.