Zahter Nedir Yararları Nelerdir

Zahter Nedir?

Kara kekik olarak da bilinen Zahter bitkisi, Gaziantep ve Kilis civarında yetişen yabani bir bitkidir. Kendiliğinden yetişir ve görünümü itibariyle, kekik bitkisine benzer. Yemeklerde baharat olarak kullanıldığı gibi çayı yapılarak da tüketilir. Ayrıca kahvaltılık sos olarak da kullanılmaktadır.

Zahterin Yararları Nelerdir?

Zahter, yararlı bitkilerdendir. Sindirim sistemine yararlıdır, sindirimi kolaylaştırır. Mikroplara karşı direnci artırır. Yaraları iyileştirici etkisi vardır. Soğuk algınlığına karşı etkilidir. Vücudun direncini artırır.

Zahter yaprakları selenyum, magnezyum, potasyum, demir, çinko açısından oldukça zengindir. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerle savaşır. Bakterileri öldürür. Kötü kolesterolü olan kişilerin kullanması önerilir.

Böbrekleri, hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Bedeni kuvvetlendirir. Mantar şikâyetlerine karşı etkilidir. Karaciğerdeki yağlanmayı önler, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Ayrıca ağız içi sağlığı için de etkilidir. Gargara yapıldığında ağız içindeki enfeksiyonları yok eder. Kuru öksürüğü kesmede oldukça etkilidir. Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.

Hoş kokulu bir bitki olduğundan cilt temizliği için de etkilidir ve sabun yapımında kullanılır. İnsan vücudu, sağlıksız beslenme ve dıştan gelen ektenler nedeniyle parazit üretir. Zahter, bu parazitlerin idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Kahvaltılık Zahter Nedir?

Susam, sumak, tuz, biber, kimyon, rezene, kişniş, kavrulmuş buğday, kekik, kavrulmuş nohut ya da isteğe göre kavrulmuş leblebi, kavrulmuş yabani Antepfıstığı ( Menengiç ), kavrulmuş kavun ve karpuz çekirdeği, kahvaltılık zahter karışımıdır.

Zahter Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zahter çayı hazırlanırken, bir tatlı kaşığı zahteri suya ekleyip 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzün. Sade içebileceğiniz gibi, bal ve limon ile de tüketebilirsiniz. Zahter, oldukça güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Bu yüzden zahter çayı tüketirken, hamilelerin ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerin, doktora danışmadan tüketmemeleri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zahter Nedir Yararları Nelerdir için yorumda bulun

    Zahter Nedir Yararları Nelerdir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zahter Nedir Yararları Nelerdir için ilk yorumu yapabilirsin.